• $12,4548
  • €14,0481
  • 712.407
  • 1776.41
8 Haziran 2015 Pazartesi

Statüko güç kazandı

New York Times, The Guardian, The Economist ve BBC gibi uluslararası medya kuruluşlarının da yoğun destek verdiği HDP, CHP ve MHP'li statüko ittifakı, 7 Haziran seçimlerinden güç kazanarak çıktı. HDP, yüzde 13 gibi ciddi bir oy sıçraması yaptı. MHP, 2011'deki seçimlere göre oylarını üç puan daha artırdı. CHP ise oy kaybetmesine rağmen, bu iki partiyle ittifak içinde olması hasebiyle kendisini galip ilan etti. Ayrıca CHP, değişik koalisyon modelleri için akla gelen ilk parti durumuna geldi.

AK Parti ise en yakın rakibine 15 puan fark atmasına ve yüzde 40 oy almasına rağmen bu seçimlerden güç kaybederek çıktı. 13 yıllık kesintisiz AK Parti iktidarı darbe yedi.

Bu seçim sonuçlarıyla Türkiye, koalisyonlar dönemine kapı araladı.

Türkiye'nin koalisyon seçeneğiyle karşı karşıya kalması zaten yeterince kötü bir sonuç. Siyasi belirsizlik durumu ekonomiye olumsuz yansımasını hızla gösterecektir. Partilerin bu durumu kısa sürede toparlaması zor görünüyor.

Muhalefet partilerinin kazandığı "zaferin" ülkenin ekonomik ve siyasi felaketine doğru atılmış bir adım olmaması beklenirdi. Ama maalesef HDP, CHP ve MHP zafer kutlamaları yaparken, gözler dolardaki ve borsadaki hareketliliğe çevrildi. Statükonun güç kazanması, Türkiye'yi adım adım büyük bir siyasi belirsizliğin ve ekonomik krizin içine sürükleyebilir.

Seçimin kuşkusuz kazananı HDP oldu. Hakkını vermek gerekiyor. Türk siyasetine yeni bir aktör katıldı. CHP'den sonra bir de Kürt CHP'sine sahip olduk. Ancak bu başarının gayrimeşru ilişki ve ittifaklara dayandığını da gözden kaçırmamak gerekiyor. Amerikan, İngiliz ve İsrail medyası ile Gülen örgütünün HDP ve Selahattin Demirtaş'a büyük destek sunduğunu kimse inkâr edemez. Kemal Kılıçdaroğlu bile partisinin bir kısım oyunun HDP'ye kaymasına yeşil ışık yaktığını biliniyor. Bu özelliklere sahip bir seçim zaferinin haliyle iyice sorgulanması ve irdelenmesi şart.

Bu seçim başarısı aynı zamanda statüko ittifakını daha fazla dışa bağımlı hale getirdi. HDP, CHP ve MHP ittifakının, uluslararası bu güç çevrelerinden bağımsız hareket etmeleri mümkün değil. Dünya ne isterse artık ona göre hareket edecekler. Milletin kısa sürede bu gerçeği görerek yeniden AK Parti'ye yöneleceğine inanıyorum.

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor