• $28,9246
  • €31,2641
  • 1877.16
  • 8057.42
6 Eylül 2023 Çarşamba

Soçi izlenimleri

Ukrayna savaşı pek çok açıdan Rusya'ya maliyetli oldu. Bunların başında Rusya'nın dünyadan izole olması geliyor. Putin, son iki yılda Türkmenistan ve Tacikistan'ın dışında bir yere çıkamadı. Ziyaretleri kabul edebiliyor sadece. En yoğun ziyaretçisi de Türkiye.

Rusya için Türkiye, Putin için Erdoğan aslında bir nefes borusu. Rusların büyük kaynakları var ama dünyaya çıkamadıktan sonra neye yarar?

Erdoğan'ın "Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması'nı canlandırmak için yaptığı öncülük Putin ve Rusya için son derece önemli. Mesele 'tahıl' değil, bir yerde Rusya'nın güvenliği. Tahıl anlaşmasında işi yokuşa sürerse bundan en çok Rusya zarar görür.

Batı çözümsüzlüğü derinleştirerek kendisine Karadeniz'e girecek bir yol oluşturmaya çalışıyor. Türkiye ise tampon bir işlev görerek Rusya'nın güvenliğine destek oluyor.

Putin'in bu durumu heyetler arası görüşmede daha iyi fark ettiği değerlendiriliyor. Bu yüzden BM'nin üzerinde çalıştığı "iki formül" tamamlandığında "Karadeniz Tahıl Girişimi Anlaşması'nın tekrar canlanmasını bekliyorum.

Erdoğan'ın Soçi ziyaretinin gündeminde sadece Tahıl koridoru yoktu. Erdoğan ile Putin baş başa yemekli toplantıda bir buçuk saate yakın konuştu. Herhalde sadece 'tahıl anlaşması'nı konuşmadılar.

Bu da ziyaretin dışarıya pek yansımayan boyutunu oluşturdu. Sonraki değerlendirmelerinden ekonomi, ticaret, Afrika, Suriye, Kıbrıs konularını da görüştüklerini anlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve görüşmeye katılan heyet üyelerinin son derece rahat oldukları görüldü. Rus Dışişleri Bakanı Lavrov başta olmak üzere Rusya heyeti de son derece rahattı. Stresli bir zirve olmadı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın önceden hazırlığını yaptığı konu başlıklarında alınacak mesafe alındı. Gerisi ise yakın gelecekte çözüme kavuşması bekliyor. İki ülkenin de bu ilişki formatını koruyacağı anlaşılıyor. İlişkilerin geri gitmesi beklenmiyor.

<p>Olay, Üniversite Mahallesi'nde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 p

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı...Kaza anı kamerada

İşgalci İsrail Batı Şeria'da ablukaya devam ediyor... Cenin Mülteci Kampı'na baskın

300 bin TL ile 350 bin TL arası! İşte adeta teklif yağan ikinci el otomobil modelleri…

Anadolu kökenli 41 eser Türkiye'ye dönüyor... Yurtdışına yasadışı yollarla kaçırılmışlardı