• $13,4185
  • €15,2482
  • 793.573
  • 2042.08
4 Aralık 2020 Cuma

Sincar “ikinci DEAŞ”tan temizleniyor

Irak ordusu, Musul’un Sincar ilçesinde kontrolü sağlamak için başlattığı planlı harekatı neticelendirmek üzere. Bağdat ve Erbil arasında 9 Ekim’de yapılan anlaşmaya göre Irak ve Suriye sınırında bulunan bu stratejik ilçe yasadışı örgütlerden temizlenecek.

Anlaşmanın ikinci maddesinden yer alan şu ibareler Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor: “Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ya bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.”

Terör örgütü PKK, DEAŞ bahanesiyle 2014 yılında girdiği bölgede hızla teşkilatlanarak “YBŞ” adı altında silahlı milisler oluşturdu. Kandil’den getirdiği 1000 civarında militanla da Sincar dağını ikinci bir terör üssü haline getirdi. Batı medyasında her ne kadar “DEAŞ’a karşı Ezidilerin kurtarıcı örgütü” olarak lanse edilse de PKK, bölgede ikinci bir DEAŞ olarak yerini aldı. Sincar ve çevresini Kandil ve Mahmur kampları gibi terör yuvasına çeviren terör örgütünden Türkiye kadar Barzani de rahatsızdı.

2016’dan beri Ankara, Sincar’ın Kandil gibi bir terör üssüne dönüştüğünü belirtiyor. Sincar’a operasyon, bugüne kadar Türkiye’nin hep öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldı.

Bu baskı sonunda Bağdat ve Erbil’i harekete geçirdi. Terör örgütü PKK başta olmak üzere yasadışı bütün örgütlerin bölgeden temizlenmesi için Irak ordusu bölgeye kaydırıldı. Harekatın bugün itibarıyla tamamlanması öngörülüyor. PKK her ne kadar anlaşmaya direneceğini açıkladıysa da Irak ordusu ve Barzani’yle çatışacak gücü yok. Türkiye’nin operasyonları sayesinde terör örgütünün omurgası büyük hasar almış durumda. Ayrıca ABD de BM gözetimindeki bu anlaşmayı resmi olarak destekliyor.

Mevcut durumda terör örgütü ilçedeki güçlerinin bir kısmını yer altına çekmiş durumda. Büyük kısmını ise Sincar dağında konumlandırıyor. Uzun süredir Sincar dağına tahkimat yapan örgüt, Türkiye’nin hava operasyonlarından kurtulmak için de tüneller açıyor. 500 kişilik bir YBŞ milisinin de Irak ordusu üniforması altında kamufle olacağı iddiaları da bölgeden gelen haberler arasında.

Ankara, Bağdat ve Erbil anlaşmasının terör örgütünü Sincar’dan çıkarma harekatını olumlu bir gelişme olarak görüyor. Ancak, anlaşmanın ikinci maddesinde yer alan “Sincar ve çevresin PKK’dan temizlenecek” ibaresine de uyulmasını bekliyor.

Şu saatten sonra Bağdat ve Erbil temizleyemezse Sincar dağındaki PKK kampları Türkiye’nin hedefinde olacak. Buraya yapılacak operasyonlar Ankara için son derece meşru. Bağdat ve Erbil’in de buna çok fazla ses çıkaracağını sanmıyorum. Ya kendileri terör örgütünü buradan temizleyecek ya da Türkiye’nin operasyonlarına ses çıkarmayacaklar!

Aslında Barış Pınarı Harekatı sırasında Türkiye’ye verilen sözler çok da tutulmuş değil. Suriye’nin kuzeyindeki terör kampları hâlâ varlığını koruyor. Bu durumdan rahatsız olan Ankara, her an operasyon yapacak gibi hazırlıklarını sürdürüyor.

Türkiye’nin stratejisi belli: İster Suriye’de ister Irak’ta olsun terör örgütüne nefes aldırmayacak. 40 yıl sonra gelen terörle mücadeleki başarının altında yatan sır da bu değil mi zaten?

<p>New York Belediye Başkanı Eric Adams. tezgâhın gece geç saatlerde açık olduğunu belirtti. Manavla

New York Belediye Başkanı, Türk manavını seçti

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın