• $30,9
  • €33,469
  • 2010.87
  • 9344.97
25 Aralık 2020 Cuma

Şimdi de AİHM vesayeti mi?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine karar verdi.

Muhalefetin bu kararı “Demirtaş’ın suçsuzluğuna” yorması son derece yanlış. Nitekim söz konusu karar Demirtaş’ın tutukluluk haliyle ilgili “ihlaller” sebebiyle alındı. AİHM, Demirtaş’ın suçsuz olup olmaması ile ilgili bir karar vermiş değil. Demirtaş’ın suçlu olup olmadığı yönündeki karar yargılamayı yapan Türk mahkemelerine ait.

Ayrıca AİHM’in kararı da siyasi ve taraflıdır. Demirtaş, siyasi görüş ve tutumundan dolayı tutuklanmamıştır. Tutuklanmasını gerektirecek ağır suçlar söz konusudur. Bu dosyaların başında da 6-8 Ekim olayları olarak bilinen, 37 vatandaşın hayatını kaybettiği o kanlı gece geliyor. Ankara Sincan’da 11-12-13 Nisan 2018 tarihlerinde görülen dava duruşmasında Demirtaş, 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği 6-8 Ekim çağrısını bizzat kendisinin başkanlık ettiği “olağanüstü” toplantıda kararlaştırıldığını itiraf etmiştir.

Selahattin Demirtaş’ı sütten çıkmış ak kaşık gibi lanse etmeye çalışanlar biraz zaman ayırıp duruşma tutanaklarını okumaya zahmet ederlerse 6-8 Ekim çağrısını kimin, nasıl, nerede, saat kaçta yaptığını (https://www.aksam.com.tr/yazarlar/kurtulus-tayiz/demirtasi-aihm-de-kurtaramaz-c2/haber-795323?utm) öğrenebilirler.

Muhalefetin bu gerçekleri görmeye yanaşmamasının tabii siyasi sebepleri var. CHP, Demirtaş’ı HDP’yle ittifakı meşrulaştıracak önemli bir figür olarak görüyor. Avrupa tarafından da desteklenen Demirtaş’ı kendi tabanlarına hâlâ elinde saz, kavruk yüzlü bir Anadolu çocuğu, mağdur bir siyasi figür olarak pazarlıyorlar. Demirtaş’ı hapisten çıkarmayı başarabilirlerse seçimlerde de başarı elde edeceklerini sanıyorlar.

Ancak Demirtaş’la ilgili kararı Türk mahkemelerinin vereceği akıldan çıkarılmamalı. Yargı üzerinde ne yerli ne yabancı bir vesayet gücü kabul edilebilir. Türkiye’de vesayet odaklı siyaset dönemi bitmiştir. Yabancı vesayet odaklarına dayanarak siyaset yapmak da CHP’ye bir şey kazandırmaz. Ne Amerikan vesayeti ne AİHM vesayeti CHP’yi iktidara taşıyabilir. Bu gerçeği ne kadar erken görürlerse kendileri açısından o kadar iyi!  

<p></p><p>Marmara Denizi'nde, İmralı Adası'nın güneybatısında su alarak batan ve bir kişinin cansız

SAS komandoları ve balıkçılar kayıp gemicileri bulmak için seferber oldu

ABD dergisi açıkladı! Türk Hava Kuvvetleri Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı | 2024 yılı güncel liste...

Apple'dan pirinç uyarısı! Binlerce liranız çöpe gidebilir

Türkiye'de ilk! Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi'nde hizmete girdi