• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
26 Ekim 2018 Cuma

Seçim sathı mahalline şimdi girildi

AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapmayacağının anlaşılması üzerine muhalefet de hareketlendi. Bu gelişmeyi fırsat bilen CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, İstanbul için aday olabileceğini açıkladı. Ankara için de AK Parti’yi zorlayacak aday arayışları hızlandı.

Muhalefet, 2019 Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerden birini kazanarak psikolojik üstünlüğü ele geçirmeye ve Başkan Erdoğan üzerindeki baskıyı artırmayı planlıyor.

Muhalefeti heyecanlandıran gelişme şüphesiz AK Parti ve MHP arasında başgösteren gerilim oldu. Danıştay’ın öğrenci andı, seçim işbirliği, af ve emeklilikte yaşa takılanlar mevzusu ile görünen görünmeyen başka birtakım sebepler iki partinin arasını açtı. Buna en çok sevinen de muhalefet oldu. Muhalefet seçim öncesi bu çatlağı iyi değerlendirmek niyetinde. Bunun ilk işareti de Muharrem İnce’nin daha önce ayak dirediği, burun kıvırdığı İstanbul için yeniden kendini ortaya atması oldu. MHP’nin İstanbul’da aday çıkaracağını açıklamasını fırsat bilen İnce, şansını burada denemek istiyor. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu’nun İnce’nin adaylığına “yeşil ışık” yakması kolay görünmüyor. İnce’nin olağanüstü kurultayı toplama girişimleri sırasında partinin genel merkeziyle arası iyice açıldı. Doğrusunu isterseniz mevcut tabloda CHP adına İstanbul için Muharrem İnce’den daha iyi bir aday görünmüyor. Fakat CHP’de işler pek böyle yürümüyor; “en iyi aday ölü aday” misali Kemal Kılıçdaroğlu güçlü rakiplerini tasfiye etmeyi seviyor, kendisine rakip olan Muharrem İnce’yi kalkıp partinin başına veya İstanbul’un başına getirmesini beklemek saflık olur. Muharrem İnce, aday yapılsa bile bu ancak Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen olur ki, CHP’deki hava şimdilik buna uzak.

Kaldı ki, Muharrem İnce İstanbul’a aday gösterilse dahi seçimi kazanması o kadar kolay değil; İstanbul’da hala AK Parti’nin adayı favori durumda. Muhalefet partilerinin hepsinin İstanbul için ittifak yapması gerekir ki, bu bile AK Parti’yi alt etmelerine yetmeyebilir.

Ankara için de muhalefetin hesapları yine MHP üzerinden canlandı. Muhalefeti bir araya getirecek bir aday arayışı üzerinde çalışmalar hız kazandı. Muhalefet, MHP’nin göstereceği ya da işaret edeceği bir adayı desteklemeye hazır bir havada olduğunu yansıtıyor.

Ankara için Melih Gökçek ismi etrafında yapılan spekülasyonlar da saçma görünüyor. AK Parti’yle özdeşleşmiş bir isim olan Melih Gökçek’in, kendi partisine karşı MHP’nin adayı olarak çıkması gerçekçi değil. Muhalefet, bu spekülasyonla AK Parti içini de karıştırmaya çalışıyor.

AK Parti ve MHP arasında yaşanan görüş ayrılıkları muhalefete “yalancı bahar” havası getirdi. Seçimleri şimdiden kazanmış havasına büründüler. Oysa gerçek seçim baharına daha epeyi bir zaman var. Hiçbir parti fitneyle, fırsatçılıkla, şark kurnazlığıyla seçim kazanamaz. Daha çok çalışmak, gerçekçi ve dürüst olmak, milletin gönlüne girmek şart! Seçimler başka türlü kazanılmaz.

<p>Türkiye'de milli ırk olarak tescillenen ve ünü sınırları aşıp dünyaya yayılan Van kedilerinin nes

2023 yılında 145 Van kedisi dünyaya geldi

70 bin TL'den başlıyor: Kaçıran pişman oluyor! İşte adeta kapış kapış giden otomobiller

Tokat'ta bir garaj alev alev yandı! 4 araç kullanılamaz hale geldi

Polonya'nın güneyi beyaza büründü