• $13,5024
  • €15,3158
  • 770.258
  • 1880.58
27 Mayıs 2019 Pazartesi

S-400'ler meselesi

Bir defa şunu bilelim; S-400’lere yönelik itirazların zerre kadar haklı yanı yoktur, olamaz. Daha iyisini almayı teklif etmeyen hiçbir görüşün doğruluğu olamaz. Türkiye hangi savunma silahını edineceğine kendisi karar veremiyorsa zaten bağımsız niteliğini çoktan kaybetmiş demektir.

Soğuk Savaş dönemi geride kaldı. Eski düşmanlar kardeş oldu; yeni ekonomik, askeri ortaklıklar kuruldu.

NATO’nun işlevi değişti. Üyelerin birbirini koruduğu kolladığı bu askeri ittifak, bugün üyelerinin birbirine tuzak kurup asimetrik savaş yürüttüğü bir pakta dönüştü.

Bu yüzden o günlerden kalma argümanlarla dünyanın ve Türkiye’nin bugünkü durumunu değerlendiremeyiz.

Kaldı ki NATO müttefikimiz olan ABD ve Batı, Türkiye’ye hava savunma sistemi vermeye yanaşmadığı gibi, var olan sistemleri de Suriye savaşının ortasında söküp götürerek “dost” ve “müttefik” olmadıklarını kanıtladılar.

Ayrıca Pentagon uzun süredir yanı başımıza, doğrudan Türkiye’yi hedef alan bir “garnizon devlet” kondurmaya çalışıyor.

ABD, stratejik ortağı Türkiye’ye karşı bir terör ordusu kurdu ve Ankara’ya karşı asimetrik bir savaş yürütüyor.

Körfez ülkelerini 1. Dünya Savaşı öncesinde olduğu gibi yine Türkiye’ye karşı ittifak halinde topladı. Yunanistan ve İsrail’i askeri olarak Türkiye’ye karşı desteklemeyi sürdürüyor.

Peki Türkiye bu durumda ne yapıyor? ABD ve Batı’yla ipleri atıp İran mı oldu? Hayır! ABD’den alamadığı savunma sistemlerini Rusya’dan almaya yöneldi.

Bunun NATO içindeki tek örneği Türkiye de değil; NATO üyesi üç ülkede S-300 var, dünyada ise 10 ülke bu savunma sistemine sahip.

Türkiye’nin bu savunma sistemlerine sahip olması karşısında görüldüğü gibi öne sürülen hiçbir argümanın doğru/haklı bir yanı bulunmuyor. Türkiye bağımsız ve egemen bir ülkedir.

Kendi savunmasını güçlendirmek için istediği silah sistemlerine sahip olabilir, buna hakkı vardır. Buna itiraz edenlerin, karşı çıkanların da Türkiye’ye karşı iyi niyet beslemediği ortadadır.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı! Türkiye 13 basamak yükseldi

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı