• $32,5038
  • €34,7826
  • 2499.53
  • 9693.46
25 Şubat 2022 Cuma

Rusya mı Amerika mı?

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı ikinci dalga askerî harekât ya da işgal, herhalde en çok bizim medyayı şaşırttı. Bir önceki akşam yayınlarda "Rusya Donetsk ve Luhanks'ı aldı iş bitti; çatışma ve savaş olmaz" diyenlerin sabah yayınlarda "savaş yorumcusu" olarak yerlerini almış olmaları tebessüm ettirdi.

Oysa Rusya, büyük bir ciddiyetle aylardır Ukrayna'ya yönelik bu harekâtı pişiriyordu. Bunu çok da gizlemedi. ABD ve İngiltere ise olacakları önceden görerek Ukrayna'nın askeri hazırlıklar içine girmesini sağlamaya çalıştı.

Ne var ki Ukrayna'nın en büyük talihsizliği Devlet Başkanı Zelensky tarafından yönetiliyor olmasıydı. Bağımsız bir dış politika yerine ABD ve İngiltere'ye bel bağlayarak ülkesini büyük bir açmazın içine sürükledi. Sonuçta savaş kapıyı çaldığında ne ABD ne İngiltere Ukrayna'nın yanında durdu. Ukrayna'ya gerilla savaşı sürdürebilmesi için birtakım silahlar verildi. Neticede ABD ve İngiltere'nin amacının da Ukrayna'yı Rusya'ya karşı vekalet savaşı veren bir yapıya dönüştürmek olduğu ortaya çıktı.

Zelensky, bu aşamadan sonra ABD ve İngiltere'yi dinleyerek ülkesini Rusya'ya karşı yıpratma sürecinin içine mi çekecek, yoksa Rusya'yla masaya oturarak en azından ülkenin bağımsızlığını korumaya mı çalışacak? Bu saatten sonra Zelensky'nin fazla seçeneği, tercih şansı da yok. Zelensky, Batı'nın elinde siyasi bir kukla olmanın trajik sonunu yaşıyor bugün.

Rusya'nın yayılmacı heveslerini gizleyecek değiliz şüphesiz; ama ABD ve İngiltere'nin peşine takılarak da Rusya'nın hayati güvenlik endişelerini yok sayamayız. Rusya'nın geçtiği süreçlerden Türkiye de geçti ve daha da geçeceğe benziyor. Ankara, kendisini ABD ve İngiltere merkezli Rusya karşıtı bir pozisyona koymayarak zaten doğru bir tutum almış durumda. Türkiye ne Rusya ne Amerika yanında konumlanacak bir ülke değil. Türkiye'yi Amerika Rusya parantezine sıkıştıran değerlendirmelerin, bu topraklarda bin yıllık devlet olduğumuz gerçeğini ıskaladığını belirtelim.

Buradan en fazla ders çıkarması gereken muhalefet partileri ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'dur; Biden'ın peşine takılarak Türkiye'yi sürüklemek istedikleri maceranın aynısını bugün Ukrayna ve Zelensky yaşıyor. Tarihten ders çıkaramıyorsunuz anlıyoruz ama hiç olmazsa bugünü görüp ders çıkarın; ABD'nin ipiyle kuyuya inilmez!

<p>İsrail'in hava saldırısına müdahalesi yaklaşık 1 milyar  dolara mal oldu.</p><p>İran'ın hava araç

İsrail-İran saldırısının maliyeti ne?

Kaçıran pişman oluyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…

Bodrum'da inşaatta toprak kayması! İki işçi, yaralı olarak kurtarıldı

Uşak'ta şiddetli fırtına! Bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü