• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
14 Ekim 2022 Cuma

Putin, 6'lı masanın ayarını bozdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Amerika'da, Meral Akşener'in burada Rusya ve Putin'i hedef alan açıklamaları dikkat çekti. Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye'nin Ukrayna'nın yanında durması gerektiğini belirterek iktidarı eleştirdi. Meral Akşener de uzun süredir Rusya'ya yaptırım talep ediyor ve Putin'i haddini aşmakla eleştiriyor.

Putin'in, Türkiye'de gaz merkezi kurmak istediklerine dair son açıklaması ise muhalefetin moralini iyice bozdu.

Bu açıklamalar karşısında CHP ve İYİ Parti cephesinden "Putin, Cumhur ittifakına katıldı" yorumları geldi.

CHP medyasında da Putin'in, 2023 seçimlerinde Erdoğan'ı seçtirmek için "AK Parti il başkanı gibi çalıştığı" değerlendirmeleri yapılıyor.

Muhalefet, yeni dünyada siyasetin ve iktidar mücadelesinin küresel bir niteliğe büründüğünü kavramaktan çok uzak. Eskiden siyaset kendin pişir kendi ye misali sadece içeriyle sınırlıydı. Dışarının içeriye etkisi kısıtlı ve örtülüydü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel çeperleri aşarak dünya çapında siyasi-diplomatik bir aksiyon geliştirebildiği için Türkiye'yi küresel aktöre dönüştürebildi. Erdoğan'ın büyük bir lidere dönüşme sürecinin arkasında işte dünyadaki bu değişimi-dönüşümü görmesi gerçeği yatıyor.

6'lı masa, Boston-New York-DC arasında Pensilvanya'dan icazet kovalayan Kılıçdaroğlu'nun peşinde, maalesef toplumsal muhalefetin enerjisini tüketmekle meşgul.

Dünyadaki yeni durumlardan ve değişimlerden bahsederken, muhalefet etme biçimlerinde de bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunu işaret ediyoruz. 6'lı masanın bu değişimi yakalaması biraz zor görünüyor; daha kaç seçim yenilgisi gerekir kendilerine çeki düzen vermeye bilemiyorum; fakat, Pensilvanya'dan icazet koparmaya çalışan siyasetçi tipinden kurtulmaları gerektiğinin şart olduğuna inanıyorum.

<p>Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı... Sizce bu  gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?<

Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı… Sizce bu gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?

60 KPSS puanı yetiyor: İlan resmen açıklandı! Onlarca personel alımı yapılacak…

Türk Yıldızları'ndan nefes kesen gösteri!

Soykırımcı İsrail on binlerce Filistinliyi katletti... Ez-Zeytun mahallesi yerle bir oldu!