• $17,969
  • €18,304
  • 1017.94
  • 2980
24 Mart 2018 Cumartesi

PKK’nın Irak kantonu: Sincar

PKK’nın Irak sınırlarındaki kantonlarından biri de Sincar. Musul’un batısındaki bu ilçe, 2014’te DEAŞ tarafından işgal edilince PKK’nın da önünü açıldı. Ezidi nüfusun ağırlıkta olduğu ilçe kısa sürede Kandil’in, Suriye’nin kuzeyine geçişte kullandığı stratejik bir merkez oldu.

ABD’nin terör örgütüne gönderdiği silah mühimmat dolu TIR’lar, buraya yakın Semalka kapısından geçerek terör örgütüne ulaştı.

PKK’nın “İkinci Kandil”e çevirdiği bu stratejik yerleşim yeri, Türkiye’nin de hedefleri arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin operasyonunun başarıya ulaşmasının ardından Münbiç ve Sincar’ı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeni hedefleri arasında gösterdi. Erdoğan, “Bir gece ansızın geliriz” diyerek, buraya yönelik de operasyon sinyali verdi.

Türkiye’nin operasyon sinyali verdiği her seferinde ise terör örgütü “Sincar’ı boşalttığını” duyurdu. 2017 yılının ocak ayında da PKK’nın Sincar’ı boşalttığı açıklanmıştı. Fakat PKK’nın burayı boşaltması bir yana buradaki kamplarının sayısını arttırdı. Örgütün burada izlediği taktik Suriye’dekinden farklı olmadı; YPG’yi “Suriye demokratik güçleri” adı altında kamufle eden Kandil, Sincar’daki örgüt varlığını da YBŞ adı altında gizlemeye dönük bir taktik izledi. Bağdat yönetimi de PKK’nın buradaki varlığına -ABD’nin telkinlerinin etkisiyle- dokunmadı.

ABD’nin bu konuda da terör örgütüne Suriye’de olduğu gibi yol gösterdiği sır değil. ABD, Türkiye’yi Suriye’den uzak tutmak için terör örgütünden adını değiştirmesini istemişti. “SDG” adı böyle ortaya çıkmıştı.

PKK, Sincar’da da aynı taktiği kullandı. PKK’nın şu sıralar Sincar’da “YBŞ” adını verdiği 6-7 bin militandan oluşan bir terör yapılanması bulunuyor.

Sincar, PKK’nın ABD komutlarıyla hareket ettiğini gösteren en açık örneklerden biri. Sincar, Türkiye’nin asıl sınırlarının, Misak-ı millisinin dayandığı Musul’un bir uzantısı. Türkiye’nin milli savunması buradan geçtiği için Sincar, ABD tarafından terör örgütünün işgaline açıldı. Burayı elden çıkarmamak için de yeniden terör örgütünün Sincar’ı boşalttığı haberlerini tedavüle soktular.

ABD planları içinde Sincar’ın önemli bir yeri var. Fırat’ın doğusu boyunca uzanan terör koridoru Sincar’dan geçerek Irak’ın kuzeyine ulaşmakta. Bu koridor, aynı zamanda Pentagon’un ajandasındaki “Büyük Kürt devleti”nin sınırlarını oluşturmakta.

PKK’nın Sincar’ı boşalttığı yönündeki haberlerin asıl amacı Türkiye’yi buradan uzak tutmak. Ne var ki Türkiye bu planı çoktan çözmüş durumda. Ankara “Yeni güvenlik konsepti” ile milli savunmasını Suriye ve Irak topraklarındaki terör üslerine kadar kaydırdı.

Münbiç, Sincar ve Fırat’ın doğusundaki diğer terör üsleri ABD’ye rağmen Türkiye’nin meşru hedefleri arasındadır. Terörle mücadelede 40 yıl sonra Türkiye’nin eli ilk kez bu kadar güçlendi. Bu şansını da masada kaybetmez, diplomasi oyunlarına kurban etmez.

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

Bayiden 3 milyon TL'ye sıfır lüks cip aldı hayatının şokunu yaşadı

Bakan Soylu paylaştı! Daha önce hiç böyle görmediniz

Parmaklarınız sizi ele veriyor! İşte kişiliğinizi ortaya çıkarılabilecek gizli gerçekler