• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
25 Kasım 2022 Cuma

Pentagon endişeli

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin "Pençe-Kılıç" operasyonunu bir an önce sonlandırması için rica üzerine ricada bulunuyor. Eski üstenci dilleri pek kalmamış. Her açıklamalarına "Türkiye'nin güvenlik kaygılarını paylaşıyoruz" diyerek başlıyorlar. "Türkiye'nin kendini savunma hakkı elbette var" demeyi ihmal etmiyorlar.

Pentagon'dan gelen açıklamalar fazlasıyla endişeli olduklarını gösteriyor. Bu endişenin kaynağı, Türkiye'nin nerede duracağını bilememelerinden kaynaklanıyor. Eskinin göstermelik operasyonlarına benzemiyor bu seferki; Türk Silahlı Kuvvetleri hedef genişletmiş, terör örgütüne finans kaynağı sağlayan alt yapıları da vuruyor.

Türkiye'nin durmayacağı fikri Pentagon'u kara kara düşündürüyor.

Pençe-Kartal, iç siyasete dönük sınır ötesi bir hamle değil; Türkiye'nin bekasını ilgilendiren ve ABD'nin bölgeden çıkarılmasıyla sonuçlanacak stratejik bir adım. Pentagon'u korkutan bu.

Türkiye'yi durdurmak için de yoğun bir arka kapı diplomasisi yürütüyorlar. Pentagon Sözcüsü'nün "Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz" ifadesi bu açıdan önemli.

Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonların sonlanması bir yana karadan da devam edileceği mesajını vererek Pentagon'a rest çekti. Erdoğan, "Tel Rıfat, Münbiç, Ayn el-Arap gibi çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz. En uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine bineceğiz" sözleriyle Türkiye'nin kararlılığını ortaya koydu.

Erdoğan'ın "en uygun vakitte" sözü terör örgütünden ziyade ABD'ye verilen bir süre. Türkiye, ABD askerlerinin konuşlu olduğu karargâha 300 metre mesafedeki terör inlerini tesadüfen ya da bilmeyerek vurmuyor. ABD'ye doğrudan "bölgeden çekilin" mesajı veriyor. ABD'nin bunu anlamaması mümkün değil.

Pençe-Kılıç, ABD'yi bölgeden çıkarmaya dönüşecek sürecin start aldığını gösteriyor. Rusya ile gelişen verimli işbirliği ve Suriye ile yeniden kurulan diplomatik ilişkiler, terör örgütü PKK/YGP'nin bölgedeki planlarını tümden ortadan kaldıracağı gibi ABD'yi de bölgeden çıkmaya zorlayacak. Pentagon'un bu bölgeyle ilgili projelerinin sonu geliyor. Bu sürecin finali kara harekatıyla gelecek.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi