• $32,7664
  • €35,1054
  • 2449.49
  • 10771.4
22 Mayıs 2024 Çarşamba

Özgür Özel'in ‘normalleşme' taktiği

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile masaya oturup, öte taraftan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sallaması normal mi? Hani "normalleşme" sürecinden bahsediliyor ya, o yüzden sordum. Yere göğe sığdırılamıyor; "efendim, Türkiye'nin buna ihtiyacı var!" diye.

Evet, siyasi ve toplumsal kutuplaşmanın daha fazla derinleştirilmemesi adına partiler ve liderler arasında diyalog ve temasların artmasında fayda var.

Fakat Özgür Özel'in bu "normalleşme" adımlarına çok fazla umut bağlamamak gerekiyor. "Cumhur ittifakını" çatlatıp çatlatmayacağına bakıp ona göre "normalleşmeyi" sürdürmeye çalışıyor. Nitekim Özgür Özel, Erdoğan'la yakınlaşmasının MHP'yle ittifakı çatlatmadığını ve Erdoğan ile Bahçeli'nin uyum içinde hareket ettiğini görür görmez geri adım atmaya başladı.

Özgür Özel, ilk temaslarının ardından çark ederek "yumuşama" değil, "normalleşme" demeye başladı. Sonra yeni anayasa çalışmalarına itiraz etti. Şimdi de mahkeme kararlarını bahane ederek "normalleşme" sürecini bitirme sinyali verdi.

Özgür Özel'in siyasi alanda başlattığı sözde bu "normalleşme" süreciyle eşzamanlı olarak gündeme gelen ve doğrudan MHP'yi hedef alan Sinan Ateş cinayeti ile Ankara'daki kumpas dosyasının da "cumhur ittifakını" hedef alan "normalleşme" taktiğinin ayakları olduğu giderek netleşiyor.

Özgür Özel'e "geleceğin mimarı" sıfatları yakıştıran aklın asıl amacının 15 Temmuz sonrası şekillenen devlet düzenini değiştirmek olduğu açık. Hesap etmedikleri ise Erdoğan'ın bu aklı evvellerin ciğerini bilecek kadar siyasi bir tecrübeye sahip olduğu gerçeği.

<p>Yeni sezonu başlayan MasterChef Türkiye ile ekranda yer almaya devam eden Danilo Zanna; İstanbul'

Danilo Zanna: 'Danilo Kebabı'nı mutlaka deneyin'

A Milli Takım kampında Vincenzo Montella ile Arda Güler arasında ilginç anlar!

BİM'de bu salı neler var? BİM 25 Haziran 2024 aktüel ürünler kataloğu

Turistlerin gözdesi... Bergama Akropolü'nün kuşları