• $18,1138
  • €18,2184
  • 1016.71
  • 3020.2
29 Haziran 2014 Pazar

Öcalan da yandaş mı Sayın Çandar?

Meclis'e sevk edilen çözüm yasasıyla ilgili olarak en negatif değerlendirme Kürt/PKK meselesiyle uzun yıllardır meşgul olan Cengiz Çandar'dan geldi. Bu yasaya "Büyük adım" demenin AK Parti yandaşlığı olduğunu vurgulayan Cengiz Çandar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "faili meçhullere yasal zemin hazırlar" açıklamasını da yerinde ve doğru bulduğunu yazdı. Haliyle akla hükümetin attığı bu adımı "tarihi bir gelişme” olarak değerlendiren Öcalan'ın açıklamaları geldi; bu durumda Çandar'a sormak gerekiyor, Abdullah Öcalan da AK Parti yandaşı mı?
Kuşkusuz yüreği yetmediği için Çandar, bu görüşü her fırsatta sinsice, alttan alta, dolaylı olarak, sıksık da üçüncü şahısların ağzından dolaşıma sokmaya çabalıyor. Biraz cesur olup bu tutumunu açıktan yazabilseydi, kesinlikle saygıyı hak ederdi. Ancak samimiyetten yoksun olduğu için, ilk günden beri, Hasan Cemal ve Ahmet İnsel ile birlikte çözüm sürecinin altını oymaya çalışıyor. Sürecin baş aktörü olarak Öcalan'ın bu adımı "tarihi bir gelişme" olarak nitelemesi AK Parti ve Erdoğan yandaşlığı mı?
Yasa yetersiz ise hep birlikte eleştirelim. Fakat Kandil ve HDP bile yasa için "çözüm sürecinin başladığı günden bu yana hükümetin attığı en önemli ve somut adım" değerlendirmesi yaptı; bu açıklamalar da mı yandaşlık? Çözüm sürecini Meclis'e mal eden, müzakerelerin yasal zeminini hazırlayan, eve dönüşe kapıları açan bu yasa önemsiz mi? Sizce de önemli bir adım değil mi bu? Nasıl olur da "faili meçhullere yasal zemin hazırlıyor" diyen Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bu yasayı karalamaya çalışırsınız?
Cengiz Çandar, Ahmet İnsel ve Hasan Cemal'in geldiği nokta, düştüğü yer maalesef Pensilvanya operasyonuyla CHP'nin başına getirilen Kemal Kılıçdaroğlu'nun ayaklarının dibi oldu. Sürece ilişkin bugüne kadar en sert eleştirileri getiren isimlerden Tarhan Erdem bile "Olağanüstü bir adım, hükümeti kutluyorum" demek zorunda kaldı. Çözüm sürecine ilişkin objektif analizleriyle ilk günden beri okurlarını bilgilendiren ve hükümeti eleştirmekten geri durmayan Ali Bayramoğlu da yasayı devrim gibi bir gelişme olarak tanımladı. Bu yasanın eksiklikleri de kuşkusuz var, dört dörtlük bir yasa bekliyor olsak da, her yasa gibi eleştiriye muhtaçtır; fakat bu tarihi adıma kırk dereden su getirerek kara çalmak için bir yazarın ancak ahlaktan hiç nasiplenmemiş olması gerekir. Maalesef Çandar'ın içine düştüğü durum budur.
Meclis'e sevk edilen çözüm yasası en çok bu yazarların dengesini bozdu. Açıkça itiraf edemeseler de Başbakan'dan bu adımı beklemiyorlardı. Daha önce olduğu gibi ters köşe oldular. İki yıl önce çözüm sürecinin başladığı haberlerini duyduklarında da ciddi bir şaşkınlık yaşadılar. İmralı'nın Ankara ile anlaştığını duyar duymaz Diyarbakır ve Kandil'e koşarak, Öcalan'ı dengelemenin, boşa çıkarmanın yollarını aradılar. Çandar, son iki yıldır neredeyse her yazısında çözüm sürecinin "yalan" olduğunu yazdı. En az onlarca kez çözüm sürecinin bittiğini ilan etti. Acı olan bu isimlerin hala okurları karşısına çözüm süreciyle ilgili yazılarla çıkıyor olması. Meclis'e sevk edilen yasayla birlikte artık Kürtleri çözüm sürecine karşı kışkırtmanın zemini de ortadan kalkıyor. Artık yalanlarınıza, kışkırtmalarınıza kimse itibar etmeyecek. Herkes hükümetin çözüm sürecindeki ısrarını ve bu meseleyi çözme kararlılığını bu iki yılda hem iyice anlamış oldu, hem de sürece sahip çıkmaya başladı. Kürtler de Türkler de düne göre daha umutlular, geleceğe daha güvenle bakıyorlar. Barışa her zamankinden daha yakınız.
Çözüm süreci için kaygılanmayı bırakın, bu yasayla birlikte süreç geri dönüşü olmayacak biçimde halka mal edilmiş oldu. Sizler Hürriyet'in sosyal alanında eğlenmeye bakın, başka ihsan istemez.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi