• $9,3122
  • €10,8476
  • 530.06
  • 1429.85
16 Ekim 2020 Cuma

O devekuşu kim?

Bir siyasi parti düşünün; milletvekilleri, belediye başkanları, parti yetkilileri ve hatta belediye meclis üyeleri silahlı bir terör örgütü tarafından belirlensin.

Hiç abartmadan söyleyelim ki HDP ile PKK arasındaki ilişki tam da böyle bir ilişki.

Biz söylemiyoruz, HDP’nin en üst düzey yöneticileri bu ilişkiyi itiraf ediyor.

HDP sözcülerinden Kars eski belediye başkanı Ayhan Bilgen, geçen hafta yaptığı açıklamada partisinin, Kandil ve İmralı ile olan ilişkisini eleştirerek “tersinden Türkiyelileşme yaşandı” dedi. Bilgen, “Hem müdahaleden şikayet edip hem Kandil ve İmralı için pozisyon belirlemeye kalkmak, kendi pozisyonunun gereğini yapamamakla ilgili bir handikaptır” dedi.

HDP’nin eski milletvekillerinden Altan Tan’ın eleştirileri ise daha açık ve netti: “Partiyle (HDP) PKK ilişkisi gizli saklı bir mevzu değil. Bunu devekuşu gibi kafayı toprağa gömerek gizlemeye çalışmak beyhude.”

HDP’li yöneticiler, partilerinin terör örgütü ile olan ilişkisini en azından itiraf edebiliyorlar ama CHP, İYİ Parti, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi için aynı şeyi söylemek güç. Zira kraldan daha kralcılar. HDP’lilerden daha çok HDP’yi savunur haldeler. Ayhan Bilgen ile Altan Tan, yaşanan sorunları HDP’nin terör örgütüyle olan yakın ilişkisine bağlıyorlar; muhalefet partileri ise HDP’yi değil, devleti, iktidarı bundan sorumlu tutuyorlar.

Muhalefet, Altan Tan’ın HDP’yi eleştirdiği şu noktada olmalı: “HDP, ya PKK’nın sürdürdüğü siyaseti sürdürecek ya da yeter diyecek. Bugün demokratik ülkelerde silahla, şiddetle, terörle varılacak bir yer yok.”

Muhalefet hiç olmazsa bu kadarını söyleyebilmeli. Devekuşu gibi kafayı kuma gömerek HDP-PKK ilişkisini görmezden gelmeye çalışmak beyhude!

Tabii, burada söz konusu devekuşlarının kimlere ya da hangi partilere karşılık geldiği de önemli. HDP’liler konuştuğuna göre gözleri CHP, İYİ Parti, Saadet, DEVA ve Gelecek Partisi’ne çevirmek zorundayız. En çok da CHP ve İYİ Parti’ye… Zira hiçbir şey olmamış gibi HDP’yle kahvaltılar planlayan, madalya takma yarışına giren onlar. Kandil ile ilişkisine rağmen HDP’yle ittifak hazırlıkları yapan, birlikte hareket eden yine onlar.

Ne diyorsunuz, devekuşu gibi başı kuma gömmeye devam mı?   

<p class=''>Brezilya'daki yüz binlerce kahve bitkisi, iklim krizinin yol açtığı kuraklık ve don nede

Kahve krizi yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu