• $32,5461
  • €34,9934
  • 2434.25
  • 10471.3
14 Eylül 2022 Çarşamba

Nutuk'tan değil, küresel ajandadan ilham alıyorlar!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türk tarihi için büyük önemi olan Yunan işgalinden kurtuluş gününde dönüp milli mücadeleyi yapanları suçlayan, milleti aşağılayan, kendi tarihine söven ama işgalci Yunanlar hakkında tek kelime dahi etmeyen konuşmasını "Atatürk'ten ilham aldım" diyerek izah etti.

CHP'deki Yunan-Roman hayranlığı aslında eskilere, İsmet İnönü'ye kadar uzanır. Resmi tarih, Atatürk'ü de Yunan hayranı göstermek istemiştir. Tek parti döneminde, bunu yeni nesillere de aşılamaya çalıştılar.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı döneminde ise, tuhaf biçimde CHP'de yeni bir Yunan hayranı siyasetçi profili peyda oldu. CHP yönetimi, İstanbul ve İzmir gibi tarihi önemdeki şehirlerin başına bu nitelikteki isimleri getirdi. Bu isimler tam bir Yunan-Roma hayranı çıktı. Öyle ki, şehirlerinde bazı bölgelere antik Yunan'ın askeri liderlerinin isimlerini vererek, işi Türklere nispet yapmaya kadar vardırdılar.

Bu zihniyetin bin yıllık Türk tarihini son padişah Vahdettin'e indirgeyerek ötekileştirme çabası aslında küresel bir ajandayla son derece uyumlu. Tunç Soyer'in "Nutuk'tan ilham aldım" demesine bakmayın; Soyer, Mustafa Kemal'in arkasına saklanarak sinsice küresel ajandayı perdelemeye çalışıyor. Emin olun Soyer, Nutuk'tan ilham almış olsaydı Anadolu'dan Türkleri silmeye çalışan Yunanlara bu kadar hayran olmazdı.

Dikkat edilirse, PKK ve HDP'nin körüklediği ayrılıkçı dil ile Tunç Soyer'lerin Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti hakkında kullandıkları ayrıştırıcı-bölücü dil birbiriyle çakışıyor. Bu durum, CHP ve HDP'nin aynı ittifak içinde buluşmasını da izah ediyor. HDP'nin Güneydoğu'ya ayrı bir statü istemesiyle Tunç Soyer'in İzmir'e ayrı bayrak, ayrı para birimi ve ayrı marş istemesi arasında hiçbir fark yok.

Bu siyasetçi profilinin arkasındaki küresel ajandayı görmek çok önemli. Zira devletin bekasını, ülkenin birliğini farklı uçlarda görünen ama ittifak içinde olan bu anlayış tehdit ediyor. CHP ve HDP ittifakına bu açıdan bakmak gerekiyor. Bilinmeli ki, meseleleri Erdoğan değil, Türkiye!

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!