• $32,4918
  • €34,9211
  • 2405.47
  • 10391.9
17 Mart 2023 Cuma

Muharrem İnce ‘kilit aday' ama…

Meral Akşener, altılı masadan kalkma gerekçesini açıklarken "İYİ Parti, devşirme siyasetin hınk deyicisi olmayacaktır" gibi enteresan bir cümle kullanmıştı.

Sonra onu masaya döndüren güç, kendisinin de masadaki diğer parti genel başkanları gibi "devşirme siyasetin hınk deyicisi olduğunu" hatırlattı. Sınırlarını bildirdi. Kendisine tanınan alanın bu kadar olduğunu ibretlik bir şekilde gösterdi.

Muhalefet adı altında masada toplanan partilerinin aslında kendi başlarına siyasi istikamet belirleme ve ülkede aktör olma gibi bir şansları yok. Bu fazlasıyla lüks bir istek. Görünürde evet, bir parti ve parti genel başkanı olarak istedikleri kadar havalarını atabilir, taban tutmak için seçmenin gözünü boyayabilirler. Fakat, Meral Akşener örneğinde olduğu gibi kendilerini sahiden bir siyasi aktör sanmaya başladıklarında bir "dur" deniliyor.

Düşünün, İYİ Parti Genel İdare Kurulu kararı sonrası Meral Akşener, milletin karşısına çıkarak "Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı kabul edilmedi" dedi. Aynı açıklamada oturduğu masaya verdi veriştirdi. Kavgada dahi edilmeyecek ağır laflar sarf etti.

O esnada sahiden düşüncelerini ifade ediyordu. Sahiden kendisiydi. Ama ne olduysa oldu, 24 saat geçmeden Kılıçdaroğlu'nun adaylığına imza atmak için, kendi siyasi karizmasını yerle yeksan eden, yenilmiş, kendi söylediklerini unutmuş bir şekilde masaya dönmek zorunda kaldı. Böylece İYİ Parti ve Meral Akşener'e müdahale eden gücün kudretini anlamış olduk.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de Akşener'in akıbetini benzer bir şekilde yaşamak üzere. İnce, 2018'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine geç başlamasına rağmen yüzde 30 oy almış, bu başarılı sonuca karşın CHP'den dışlanmış, parti toplantılarında tuvalet kapısına yakın oturtulmuş, uğradığı mobinge dayanamayıp CHP'den ayrılarak yeni bir parti kurmak zorunda kalmıştı.

Bu seçimlere de doğal olarak kendi partisi adına cumhurbaşkanı adayı olarak girmek istiyor. İnce'nin bu eğilimi en çok CHP ve altılı masayı korkutuyor. Anketlere göre Muharrem İnce'nin oyları tahminlerin ötesinde iyi çıkıyor. Ve bu nedenle de baskı altına alınmış durumda.

İnce bu duruma ne kadar direnebilir?

Mantıklı olan aslında Muharrem İnce'nin seçim ikinci tura kaldığında pazarlık şansını artırması. Yüzde 1 bile oyu olmayan parti başkanlarının cumhurbaşkanlığı yardımcılığı, bakanlık ve onlarca milletvekili aldığı yerde İnce'nin bedavaya Kılıçdaroğlu'na teslim olması siyasi akla pek uymaz.

Bakın, buna rağmen İnce'nin yine de aday olmaması ihtimal dahilinde. Meral Akşener'in karşısına dikilen o güç, şimdi de İnce'nin karşısına çıkmış ve adaylık sevdasından vazgeçmesini dayatıyor.

Peki bu siyasi akılsızlığı Muharrem İnce yapar mı?

Sahiden İnce organik bir siyasi aktörse baskılara boyun eğmeyip adaylığını koyarak sürpriz bir şekilde partisini kilit parti haline getirebilir.

Yok sahici bir isim değilse Akşener gibi o da kendisine hatırlatılan sınırların içinde kalarak, bazı uyduruk gerekçelere sığınıp geri adım atar.

Çok kalmadı, bir iki güne Muharrem İnce'nin de durumu netleşir!

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı