• $32,1892
  • €34,9631
  • 2510.5
  • 10895.3
12 Mayıs 2023 Cuma

Muharrem Bey'in “ince” hesabı

Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesini Kemal Kılıçdaroğlu lehine yorumlayan ve sevinçten havaya uçan geniş bir kesim var. Şimdiden "kazandık" havasına girenler bile var.

Ne var ki Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi "ince" bir hesaba dayanıyor. Hatta kılı kırk yaran bir matematiğe. İnce'nin matematiği de çok sevdiğini hatırlatmaya gerek yok.

Evet, görünürde Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi Kılıçdaroğlu lehine görünüyor. Fakat "lehine" kısmı, Kılıçdaroğlu'na seçim kazandıracak kadar değil.

Muharrem İnce'nin hesabı işte böyle, bu kadar ince.

Muharrem İnce'nin, elinde tek atımlık bir tabanca var. Bunu 14 Mayıs'ta harcadığında sonrası, geleceği olmayabilir. Bunu iyice ölçüp biçtiği anlaşılıyor.

Kamuoyu yoklamaları, anketler ve saha gözlemleri Muharrem İnce'nin seçimlerin sürprizi olacağına işaret etmiyor. Birkaç ay önce böyle bir hava vardı ama seçim günü yaklaştıkça seçmen iki ana adaya odaklandı. Sandıktan kendisine yüzde 3-4 gibi bir oy çıksa dahi, bu oran İnce'yi kurtarmaya, geleceğe taşımaya yetmez. Kalıcı bir siyasi aktör olması için İnce'ye daha fazlası gerekiyor.

İnce'nin adaylıktan çekilme kararının şekillenmesinde en önemli etken Kemal Kılıçdaroğlu'nun da 14 Mayıs'ta kaybettiğinin artık net olarak görülmesi. Siyasi partilerin ellerinde bulunan anketlerde Tayyip Erdoğan'ın seçimleri yüzde 51'le kazandığı görünüyor.

Bu tablonun siyasi matematiğini yapan Muharrem İnce, kendi iddiasını sürdürebilmesi için en doğru adımın "kaybedenler kulübünün" dışında kalmak olduğunu görüyor. Muhalefet açısından bütün yumurtalar aynı sepette. Erdoğan kazandığında Kemal Kılıçdaroğlu ile beraber Meral Akşener, Davutoğlu, İmamoğlu, Mansur Yavaş, Ali Babacan vs. hepsi kaybediyor. Siyasi gelecek iddiaları zayıflıyor. Muharrem İnce açısından da büyük fark yaratmayacaksa aday olmanın bir anlamı olmadığı görülüyor. Bütün yumurtalarla aynı sepete girmek Muharrem İnce için hiç de akıllıca değil.

Muharrem İnce, CHP ve FETÖ'nün kendisini hedef alan "Deep fake" ürünü iftiralarına karşı da mağdur durumdayken, bir de adaylıktan çekilerek büyük bir "fedakarlık" şovu yaptı. Adaylıktan çekilerek 7'li masayla beraber kaybetmektense kendi siyasi kariyerini geleceğe taşımanın yolunu yapmaya çalışıyor.

Ayrıca Muharrem İnce, en büyük rakibi Kılıçdaroğlu'na seçim kazandıracak bir adımı atmaz. İnce adaylıktan çekilerek Kemal Kılıçdaroğlu ve ortaklarını seçim yenilgisinin faturasını ödeyecek tek adres olarak tescillemiş oldu. O kadar sevinmeyin yani!

<p>Adeta bir soru işareti sarmalına giren İran'da olayın kaza  mı, sabotaj mı olduğu tartışmaları ha

İran'ı neler bekliyor?

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi