• $7,3888
  • €8,9467
  • 437.03
  • 1463.09
27 Kasım 2020 Cuma

Muhalefetin kısa baharı

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

ABD’deki başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet cephesinde bir kıpırdanma gözleniyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ekonomi ve hukukta reform” çıkışının ardından artan bir hareketlilik var.

Çakıcı’nın mektubu, Arınç’ın televizyona çıkıp Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya af istemesini kapsayan 9-10 günlük sürede muhalefet var gücüyle “Cumhur ittifakı”na yüklendi. Bir yandan AK Parti’yi, diğer yandan MHP’yi tahrik eden, birbirine düşürmeye çalışan fitne ateşleri yakıldı.

Bu son 10 günde sözde “içeriden” kulis haberleri, yok efendim “Erdoğan ile Bahçeli’nin yolları ayrılıyor” dedikoduları; Bahçeli’nin bugün yarın “Cumhur ittifakı”nı bitireceği kehanetleri birbirini izledi.

Bir yandan Devlet Bahçeli’nin Çakıcı üzerinden Kılıçdaroğlu’nu tehdit ettiği suçlamaları, diğer yandan Bahçeli’ye “cumhur ittifakından çekil” çağrıları tutarsız muhalefetin aynı tutarsız açıklamaları olarak kayıtlara geçti.

“Cumhur ittifakı”nı yıkmayı beceremeseler bile en azından yıpratmayı denediler.

Joe Biden’ın -gayriresmi sonuçlara göre- Amerikan seçimlerini kazanmasının ardından başlayan, Çakıcı’nın mektubu, Arınç’ın açıklamalarıyla tırmanan ve son 10 günde zirve yapan muhalefetin kısa baharı, Erdoğan’ın şu sözleriyle son buldu: “Cumhur İttifakı, Türkiye’nin en geniş tabanlı siyasi dayanışma örneğidir. Sayın Bahçeli’nin de ifade ettiği gibi, bu ittifak asla gizli veya açık pazarlıklar üzerine kurulu değildir. İnşallah önümüzdeki hukuki ve ekonomik reform gündemini de yine Cumhur İttifakı olarak hayata geçireceğiz.”

Erdoğan’ın bu açıklamalarıyla muhalefetin “Cumhur ittifakı”nı parçalama, ülkeyi siyasi bir kaosun içine sürükleme, “cumhurbaşkanlığı sistemi”ni yeniden tartışmaya açma hevesi böylece başka bir bahara kaldı.

Türkiye, yeni siyasal sistemde gevşek koalisyonlarla değil, sağlam, kalıcı ittifaklarla yönetilecek. Türkiye’ye kazandıracak olan bu anlayıştır. Kapalı kapılar ardında, gizli kapaklı görüşmelerle kurulan gayrimeşru ittifakların ise bir geleceği yoktur. En azından Türkiye’ye bir yararı yoktur. Muhalefet bu gerçeği 2023’te daha iyi anlayacak.   

<p>MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Şayet Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müs

'Bahçeli'nin Şuşa'da yaptırmak istediği okul kardeşliğin sembolü olacak'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Hayranı gibi yaklaştı önce imzasını aldı, sonra canını!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları