• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
13 Eylül 2023 Çarşamba

Muhalefet dağıldı, seçmeni duruyor

CHP'nin öncülüğünü yaptığı muhalefet cephesi 14-28 Mayıs seçimlerinde siyasi tarihin en ağır yenilgisini aldı.

HDP'nin dışarıdan katıldığı yedi parti ve İstanbul ile Ankara belediye başkanlarının da dahil olduğu "Millet ittifakı", seçimlerin ardından büyük bir türbülansa girdi. İttifak partileri arasında şu sıralar büyük bir soğuk savaş yaşanıyor.

"Hepsi birbirine girdi" desek yeridir. "Ortada ittifak kalmadı, masa dağıldı" değerlendirmeleri de hakim.

İttifakın birbirine düştüğü açık bir gerçek. İttifakın büyük ortağı İYİ Parti, CHP'yle -lafta- köprüleri attı. Meral Akşener, katıldığı bir Youtube programında yol ayrılığını ilan etti.

CHP ise "yolları açık olsun" diyerek rest çekti.

CHP'de Kılıçdaroğlu-İmamoğlu savaşı tüm hızıyla sürüyor.

İttifakın diğer büyük ortağı HDP de ittifak ortaklarından şikayet ederek yerel seçimlerde ayrı bir yola gireceğini açıkladı. O cepheden de CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik sert eleştiriler geliyor.

Bu tablo muhalefetin parçalandığını ve büyük bir güven kaybı yaşadığını gösteriyor. Yerel seçimlerde güçbirliği yapamazlarsa iktidar cephesi kaybettiği bütün büyükşehirleri yeniden geri alabilir.

Kağıt üzerinde buraya kadar her şey normal ve iktidar lehine görünüyor. Fakat bu tabloda muhalif seçmenler pek hesaba katılmamış. Partileri dağılıp bölünse de muhalif seçmen dağılmış görünmüyor. Hatta bu seçmenlere yenileri ekleniyor. Muhalif seçmeni 'ekonomi' konsolide ediyor, oy verdikleri partileri değil.

Seçimlere beş altı ay kadar bir süre var. İktidarın muhalefet partilerini bırakıp bu muhalif seçmen kesimine kafa yorması gerekiyor. Bu kesimleri kuşatacak, ikna edecek, öfkelerini yumuşatacak adımlar atması lazım. Yoksa muhalefet bu dağılmış bölünmüş haliyle bile yerel seçimlerde etkili olabilir.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor