• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
7 Şubat 2024 Çarşamba

MOSSAD bütün tuşlara aynı anda basıyor

Gazze'nin İsrail'e maliyeti katlettiği Filistinlilerden çok daha fazla oldu, olacak.

7 Ekim İsrail için tam bir dönüm noktası oldu.

Yahudi soykırımının doğurduğu mağduriyetin sonuna gelindi.

İsrail'in, Nazilerden daha gaddar, daha ırkçı, daha soykırımcı fanatik bir devlet olduğu bütün dünyanın gözleri önüne serildi.

İsrail'in imajı, bir terör devleti olarak, daha önemlisi, çocuk katili bir devlet olarak dünya kamuoyunun zihnine yerleşti.

Güney Afrika'nın başvurusu üzerine, Türkiye'nin sunduğu delillere dayanarak; İsrail devleti, Uluslararası Adalet Divanı tarafından soykırım suçlusu olarak sanık kürsüsüne oturtularak yargılanacak.

Gazze'de ise işler hiç iyi gitmiyor; İsrail ordusu şehir savaşında tarihinin en büyük kayıplarını verdi. Türkiye'nin ağırlığını koymasıyla Filistin devletinin kuruluşu artık ertelenemez bir hal aldı. Kısacası 7 Ekim, İsrail'de büyük sarsıntı yaratarak beka endişesi doğurdu. Amerikan himayesi olmasa İsrail diye bir devletin geleceğinin olmayacağı iyice ortaya çıktı.

İsrail dış politika doktrinini iyi anlamak gerekiyor; İsrail devletinin varlığı etraftaki devletleri dizayn etmesine sıkı sıkıya bağlı. Komşu devletleri, bu coğrafyayı denetim altına almadan İsrail'in varlığını sürdürmesi mümkün değil.

Bu açıdan bakıldığında Ortadoğu'nun sürekli ameliyat masasında tutulmasının sebebi de daha net anlaşılır. Bölgedeki Amerikan işgalinin nedenleri daha iyi görülür.

Türkiye'de 7 Ekim'den sonra peş peşe patlayan bombaları, terör saldırılarını bu resme bakarak okumalıyız.

ABD ve İsrail'in Türkiye'yi siyasi olarak dizayn etme hesapları 14-28 Mayıs'ta suya düşünce terör kartı yeniden ele alındı. 7 Ekim, İsrail'in Türkiye'ye karşı terör kartını açıktan ve sonuna kadar kullandığı bir dönemi başlattı.

Terör örgütü PKK'nın, DEAŞ'ın, DHKP-C'nin aynı anda harekete geçirilmesi, İsrail'in ne kadar zor durumda olduğunu da gösteriyor aynı zamanda. Bölgedeki bütün terör örgütlerinin üzerinde MOSSAD'ın eli vardır; PKK ise MOSSAD'ın elinde tuttuğu en stratejik örgütlerden biri. İsrail, bugüne kadar Türkiye'yi avucunun içinde görüyordu; fakat Erdoğan'ın 2009'da Davos'taki "One munite" tavrı, bir dönemin sona erdiğini gösteriyordu. Erdoğan'ın 7 Ekim'den sonra İsrail'e karşı aldığı tavır ise Tel Aviv üzerinde şoke edici bir tesir bıraktı. MOSSAD'ın aynı anda bütün terör tuşlarına basmasının sebebini bu ruh halinde aramalıyız.

<p>Denizli'deki suç örgütü operasyonunda yakalanan 21 şüpheliden 17'si tutuklandı. </p><p>İl Emniyet

Suç örgütüne yönelik operasyon: 17 kişi tutuklandı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi