• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
19 Haziran 2024 Çarşamba

Meksika açmazı

CHP'de yerel seçim başarısı genel başkanlık koltuğunu da cazip hale getirdi. Oysa 14 Mayıs seçimlerinden sonra "CHP'den bir şey olmaz" diye yüz çevirenler az değildi. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu bile "Ne yapsak yüzde 25 bandını aşamıyoruz" duygusuna hapsolmuştu.

Piyango Özgür Özel'e vurdu. Özgür Özel'in de bu koltuğa başta çok ehemmiyet verdiği söylenemez. İmamoğlu'nun bütün şartlarını da bu yüzden kabul etti. "Yönetiriz bir şekilde, ne var neyi paylaşamayacağız" diye düşünerek.

Sonra 31 Mart'ta kendilerinin dahi beklemediği bir başarı ortaya çıkınca CHP'de genel başkanlık koltuğu kıymete bindi. Özgür Özel'in oturduğu koltuk değerini 10'a, 20'ye katladı. Özel'in oturduğu koltuğu koruma isteği arttı.

Bu da CHP'de iç mücadelenin keskinleşmesini beraberinde getirdi. Özgür Özel başta tabii olduğu İmamoğlu'yla ilişkilerini yeniden düzenledi. "CHP'de teknik direktör benim" diyerek racon kesti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile başlattığı "müzakere süreci" de Özel'i CHP'deki liderlik savaşında bir adım öne çıkardı.

Bu baş döndürücü sürecin en şansızı Ekrem İmamoğlu olsa gerek. Başlangıçtaki anlaşmaya göre CHP'de lider İmamoğlu, genel başkan ise Özel olacaktı. İmamoğlu, kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nu devirip yerine Özgür Özel'i oturttuğunda anlaşmanın yolunda gittiğini düşünüyordu. Fakat Özgür Özel, 31 Mart seçim sonuçlarının ardından koltuğun büyüsüne kapılarak İmamoğlu'na tabiiyetini askıya aldı. İmamoğlu ise siyasetin boşluk kaldırmayacağını düşünerek "gölge genel başkan" olarak Özel'i sıkı markaj altında tutmaya çalışıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu tam da burada sürpriz oyuncu olarak tekrar sahneye çıktı. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Özel'e karşı giriştiği mücadeleyi kaybetti ama bu kez ikisinden birine kaybettirme gücünü eline aldı. Kendisinin kazanması pek mümkün değil zaten. Kurultayda yaşadığı ihanetten sonra çekip gitmeye de gönlü razı olmuyor. İntikam almadan sahneden inmeye niyeti yok kısacası. CHP'deki bugünkü durum biraz Meksika açmazını andırıyor. Kılıçdaroğlu, bu dengede belirleyici aktöre dönüşmek niyetinde. Şu notu da düşmeden yazıyı bitirmeyelim; Kılıçdaroğlu kazanmaktan çok kaybettirmek için diş biliyor. Bu da Özel'in şansını biraz daha artırıyor.

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu

Yanardağ hareketlendi... Ülkede 3. seviye alarm verildi!

Tahta kaşık kullanıyorsanız dikkat