• $28,9545
  • €31,2289
  • 1889.84
  • 7978.82
5 Haziran 2023 Pazartesi

Mehmet Barlas'ı uğurlarken…

Sabah Gazetesi'nin başyazarı Mehmet Barlas'ı dün son yolculuğuna uğurladık.

Eşi Canan Abla çok üzgündü. Yorgun ve bitkin görünüyordu. Cemil ve Ela Barlas, ailenin diğer üyeleri ve tabii ki Mehmet Abi'nin çok sevdiği torunları Faruk, Can ve Cem; hepsi çok kederliydi. Mehmet Abi'yi çok seviyorlardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze törenine yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la birlikte geldi. Binali Yıldırım da Mehmet Abi'yi yalnız bırakmadı.

Cenaze namazından sonra Mehmet Abi'nin tabutu omuzlanırken aklımdan onunla 10 yılı geçen tanışıklığım geçti.

Dünyanın en mütevazı insanıydı herhalde. Kendi jenerasyonundan kimseye benzemiyordu. Kibirden eser yoktu. Hep babacan, öğrenen ve öğreten haldeydi.

Gazetecilik hayatı boyunca darbeler, cuntalar, muhtıralar hiç eksik olmadı. Olağanüstü koşullarda gazetecilik yapsa da hiçbir darbeye, cuntaya prim vermedi. O dönem Türkiyesi'nde modaydı neredeyse bir cuntaya, fraksiyona taraf olmak. Genelkurmay brifinglerinde görünmek için gazeteciler yarışırken O, bütün davetleri reddeden bir isimdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yayınladığı taziye metninde de vurgulandığı gibi Mehmet Barlas, Türkiye'nin bütün çalkantılı günlerinde "milli iradenin" yanında durdu. "Her devrin adamı" lafını da "her devirde darbe yiyen adam" olarak düzeltmişti. Doğrusu da buydu. Mehmet Barlas'ın milli iradeden yana olan kararlı duruşu, millet iradesini savunan siyasi hareketlere, kişilere de hep cesaret ve güç vermiştir.

Kelimeler yetmez Mehmet Abi'yi anlatmaya. Bu dünyadan çok iyi ve güzel bir adam geçti. Gerçekten şahidiz. Canan Abla'ya, Cemil'e, Ela'ya, ailenin bütün fertlerine baş sağlığı diliyorum. Başyazarını yitiren Sabah Gazetesi ve Turkuvaz Medya'nın da başı sağ olsun. Okurları ve sevenleri olarak hepimizin başı sağ olsun.

<p>D-650 kara yolu Mekece Mahallesi mevkii Adapazarı istikametinde meydana gelen kazada, N.S. idares

Sakarya'da feci kaza: 2 yaralı

Havada taklalar atarak yere düştü! Yaya geçidinde kan donduran kaza

Uludağ'ın “Uyuyamayan” ayı ailesi! Yemek yerken görüntülendiler

Ustasından çay tarifi! Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz…