• $ 8,3465
  • € 9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Masabaşı anketler devrede

Malum, ismini her gün ayrı bir araştırmayla duyduğumuz şirketlerden biri. Ekmeğini “Erdoğan’ın oyu düştü” haberlerinden kazanıyor.

Yeni bir anket çalışması daha yapmış. Yönteme ilişkin kısımda “Bilgisayar destekli telefon anketi” notu düşülmüş. Yani, hızlandırılmış masabaşı anketlerden biri.

Araştırmanın sonucuna göre AK Parti ve MHP’nin oyları düşüşte!

Bugüne kadar kaçıncı “AK Parti düşüşte” araştırması bu, çıkaramıyorum.

Psikolojik üstünlüğün AK Parti ve Erdoğan’da görüldüğü her dönemde böyle “düşüşte” anketleriyle ön almaya çalışıyorlar. Erdoğan’a desteğin arttığı her seferinde aynı “oyları düşüyor” anketlerine rastlıyoruz. O kadar masraflı da değil; “bilgisayar destekli, masa başı” bir çalışma neticede.

Siyaset, sosyal-siyasal psikolojinin iyi yönetilmesiyle ilgili bir zanaat artık. Algıyı kim yönetirse siyasal başarıyı elde edeceği varsayılıyor.

Bu kadar yalanın, iftiranın, kara propagandanın hayatımızı kuşatmasının sebebi bu. Siyasal mücadele sonuçta dezenformasyona indirgenmiş oluyor. Daha çok yalan söyleyerek kazanabileceklerine inanıyorlar.

Belli kesimleri etkileyebildiklerinden şüphe yok. Yalanla beyinlerini zehirledikleri bir toplum kesimi kesinlikle var. Ne söylense inanacak kafadalar.

Fakat toplumun ekseriyetinin, bu ucuz dezenformasyon numaralarına kanmadığını hayat bize gösteriyor. Muhalefetin “Türkiye çok kötü yönetiliyor” propagandasına kimse itibar etmiyor. Çünkü, siyasiler kadar toplum da gerçeği doğrudan izleme imkanına sahip. Milleti kandırmak sanıldığı kadar kolay değil. Dünya her gün insanların ayaklarına geliyor. ABD’yi, İngiltere’yi, Fransa, İtalya ve Almanya’yı bizzat izleyip değerlendirebiliyorlar. Oralarda durumun, hayatın nasıl olduğunu görüyorlar. Sürekli “kötü kötü” diyerek de kimseyi “kötü”ye ikna edemezler.

Masabaşı anketlerinin amacı daha çok, kontrol ettikleri bir kitleyi canlı tutmak, elden kaçırmamak ve birkaç yıl sonra gerçekleşecek olan seçimlere motive etmek. Daha fazlası akıl işi değil zaten. 

Terörün yeni boyutu

Terörün yeni boyutu

Başkan Erdoğan, yapımı süren Taksim Camisi'nde incelemede bulundu

Başkan Erdoğan, yapımı süren Taksim Camisi'nde incelemede bulundu

Bakan Karaismailoğlu, Kahramanmaraş-Göksun kara yolunda yapılan ç

Bakan Karaismailoğlu, Kahramanmaraş-Göksun kara yolunda yapılan çalışmaları inceledi

2021 kazak modellerinde süveter ön planda

2021 kazak modellerinde süveter ön planda