• $12,8318
  • €14,4581
  • 732.08
  • 1808.79
18 Eylül 2020 Cuma

Lozan'ı bile savunamadınız

Akdeniz ve Ege’de Fransa’nın desteğiyle kriz çıkarmaya çalışan Yunanistan’a karşı Dışişleri Bakanlığı, Lozan’ı temel alan diplomatik adımlar atıyor.

Sakız Adası’nın Lozan’da belirlenen gayri askeri statüsünün ihlal edilmesine Türkiye, yayınladığı deniz duyurusuyla cevap verdi.

Bunun üzerine CHP’ye yakın gazetelerin manşetleri ilginçti. Sözcü “Lozan’a sarıldılar” diyerek hükümeti suçladı.

Oysa Erdoğan karşıtı muhalefetin bugün geldiği nokta Lozan’a bile sahip çıkamayacak düzeyde. AB ülkeleri, yüzde yüz haksız durumdaki Yunanistan ile dayanışma içine girerken, bizde CHP’nin başını çektiği muhalefet, yüzde yüz haklı olan hükümetin yanında duramayarak Lozan’a bile sahip çıkamadı. Muhalefetin aldığı bu pozisyon yakın gelecekte Türkiye için büyük bir tehlike arz ettiği gibi, “mavi vatan”da büyük bir gedik açılmasına yol verecek niteliktedir.

Lozan’da belirlenen güney sınırlarımızı tehdit eden “terör devleti” projesine de muhalefetin itiraz etmediğini, ABD, İsrail ve Kandil ekseninde tutum aldığını hatırlatmaya lüzum yok herhalde. ABD’nin, terör örgütü PKK/YPG’ye binlerce TIR silah yardımı yapmasına Erdoğan başkanlığındaki hükümetin dışında bir siyasi partinin, CHP öncülüğündeki muhalefetin ciddi bir tepki verdiğini duyan, bilen var mı?

Lozan’ı gerçekten savunan kim? Erdoğan başkanlığındaki hükümet mi, yoksa CHP öncülüğündeki muhalefet partileri mi?

“Lozan’a sarıldılar” diyerek hükümeti suçlayan muhalefetin Lozan’ın arkasında bile duramamasıdır asıl acı olan. Özetle durdukları yer bu kadar feci.  

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor