• $32,5188
  • €35,0048
  • 2433.55
  • 10471.3
10 Mart 2023 Cuma

Krize programlanmış ittifak

Aşağı yukarı herkes; iktidar veya muhalefete yakın siyaset uzmanları, yazar ve yorumcular altılı masanın mevcut haliyle krizlere gebe olduğunu kabul ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in masadan kalkıp tekrar oturması bunu açıkça gösterdi.

Muhalefet cephesi, masanın çoklu ve birbirine zıt yapısıyla bir araya gelmesinin büyük başarı olduğunu öne çıkararak kriz ihtimalini seçim sonrasına öteliyor.

İktidara yakın çevreler ise seçime kadar iki ay gibi bir zaman olduğunu ve masanın her an yeni krizlerle patlamaya hazır olduğuna dikkat çekiyor.

Burada dikkatlerden kaçan olgu ise altılı masanın aslında krize programlandığı gerçeği.

Evet, altılı masa ittifakını dizayn eden akıl zaten masayı krize göre programladı.

Yalnız şöyle bir farkla; birinci aşamada ittifakın Erdoğan'ı devirmesi sağlanacak ve devlete yerleşilecek; ikinci aşamada ise yavaş yavaş ittifakın kalbine yerleştirilen kriz mayınları patlatılacak ve siyasi istikrarsızlığa kapı aralanacak.

ABD ve NATO'nun istekleri yerine getirildikten sonra açık bırakılan kriz kapısından Türkiye'de istikrarsızlık körüklenecek. Altılı masaya sadece Erdoğan'ı devirebilecek kadar güç veriyorlar, devleti ve ülkeyi yönetecek kadar değil. Yani altılı masa ittifakının misyonu Erdoğan'ı göndermekle sınırlıdır. Meral Akşener'i masaya döndüren güç, seçimlerden sonra biraz yol alındıktan sonra ittifakı dağıtma kapılarını açacak. O kapıdan kimlerin arızayla çıkacağını tahmin etmek zor değil. Planlı bir istikrarsızlık süreci körüklenerek Türkiye iyice zayıflatılma sürecine tabi kılınacak. 90'lar Türkiye'sinin güne uyarlanmış modeli gibi aslında. Erdoğan'a kadar Türkiye siyaseti bu istikrarsızlık üreten modelle idare edildi. Erdoğan'ın son verdiği bu eski Türkiye'ye seçmen tekrar dönmeyi tercih eder mi?

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!