• $28,9179
  • €31,3024
  • 1881.38
  • 8087.24
19 Haziran 2023 Pazartesi

Kırmızı başlıklı kız ve ‘yiğitler'

Bu hikâyede kim kurt, kim kırmızı başlıklı kız aslında belli değil. Zira kimin kimi yiyeceği, kimin kurda, kimin kırmızı başlıklı kıza dönüşeceği henüz netleşmedi.

Hatırlayacaksınız, Kemal Kılıçdaroğlu yanı başında oturan, beyaz gömlekleriyle 'temiz' bir imaj sunmaya çalışan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı "bugün size cumhurbaşkanı yardımcılarımla sesleniyorum" notuyla takdim etmişti.

İki başkan ise "Sayın Cumhurbaşkanım" diyerek Kemal Bey'e hitap etmiş, Kılıçdaroğlu'na bağlılıklarını sunmuş, aralarındaki samimiyeti, dostluğu ve mücadele arkadaşlığını vurgulamışlardı.

Çok geçmeden, seçim yenilgisinin ardından bu beyaz gömlekli yiğitler, 'başyiğit'i yemek için hamle yaptılar. "Yiğitler"den Ekrem İmamoğlu, vakit geçirmeden Kemal Kılıçdaroğlu'na pençelerini çıkarıp diş göstermeye başladı. Yancı 'yiğit' Mansur Yavaş ise, kendince 'alfa' bellediği kurdu 'başyiğidi'ne karşı 'değişim' layklarıyla desteklemeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu'nun dişine kan değmiş kurt gibi bu iki 'yiğide' çıkışması ise CHP'de kurt kanununun geçerli olduğunu bir kez daha izleyicilere göstermiş oldu.

Bu kısa hikâyeden çıkan ders; seçim yenilgisinin ardından CHP'de yaşanan koltuk kavgasının, kim kazanırsa kazansın bu ülkeye hiçbir fayda getirmeyeceğini işaret ediyor.

Fakat yine de tarafların durumu şöyle: Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi CHP'de 'değişim' istiyor. Yani Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevi bırakmasını ve kendisini 'genel başkan' olarak işaret etmesini bekliyor.

Ancak CHP'de 'genel başkanlık' koltuğu hiçbir zaman "armut piş ağzıma düş" misali kimseye düşmedi. Kanlı savaşlara girişmeden, bazen de kirli yollara sapmadan bugüne kadar kimse o koltuğun sahibi olamadı.

Kılıçdaroğlu, kurt bir oyuncu olarak CHP'nin yol haritasını belirlemiş durumda. Kurultay sürecini ağırdan işletecek. İl ve ilçe kongreleri sene sonuna sarkıtılacak. Yerel seçimlerden önce büyük kurultayı toplama yoluna gitmeyecek. İmamoğlu adaylığını ilan etmedikçe de büyük kurultayın toplanması mümkün değil. İmamoğlu'nun, Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı adaylığını ilan etmesi ise daha başından kaybetmek anlamına gelir ki, kendisi de bunun farkında. Bu yola girmesi beklenmiyor.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu'nun yolunu tuzaklarla donatmış durumda. Şartları şöyle: "İstanbul'a aday olacaksın, seçimi kazanıp mecliste çoğunluğu elde edecek ve başkanlığı da CHP'li birine teslim edeceksin; işte o zaman seninle 'değişimi' konuşuruz."

Bu şartlar sürecin gidişatına göre yeni şekiller alabilir. Fakat sonuç değişmez; Kılıçdaroğlu yiğitlerine kolay kolay yem olmaz.

Yiğitleri de mevcut güçleriyle Kılıçdaroğlu'nu genel başkanlık koltuğundan edemezler. Araya Batılı başkentler ve istihbarat operasyonları girmediği sürece bu sonuç değişmez!

<p>Denizli'nin önemli pamuk üretim merkezlerinden biri olan Sarayköy ilçesinde 67 bin dekar alanda e

'Beyaz altın' hasadında sona yaklaşılıyor

Türkiye'nin tek su altı deniz parkı! Yıldızkoy'da mikroplastik tespit edildi

6 Aralık 2023 ŞOK aktüel ürünler kataloğu

Merapi Yanardağı kül püskürttü! Patlamalar nedeniyle 11 dağcı hayatını kaybetti