• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
4 Ekim 2021 Pazartesi

Kılıçdaroğlu'nun tek rakibi İmamoğlu

Muhalefetin, 2023'te kimi cumhurbaşkanı adayı çıkaracağı sorusu hâlâ açıkta duruyor. Ancak adaylık için yarışanların listesinin daraldığını da söyleyebiliriz. Aralarındaki kavga ve çekişme şimdilik birkaç adayın etrafında dönüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bunlardan biri. Diğer isim ise CHP Genel Merkezi'nin "aday değil" diye baskı yaptığı Ekrem İmamoğlu. Kemal Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği ulaklara her ne kadar yarım ağızla "Başarılı bir belediye başkanı olmak istiyorum" demiş olsa da İmamoğlu, muhalefetin en güçlü 2023 adayı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun "dosyası"nın olduğuna dair ortaya atılan iddiaların sebebi de aslında adaylık yarışıyla ilgili. Kılıçdaroğlu'nun ciddi ciddi aday olmak istediği ortaya çıkınca "onun dosyası var, olamaz" demeye başladılar. Bir de alelacele İlhan Kesici ismini ortaya atarak Kılıçdaroğlu'nun önünü almak istediler.

Fatih Altaylı'nın "Yahu Kılıçdaroğlu yine bizi mahvedecek, aday olursa Tayyip Erdoğan 2023'te de kazanır" diye panik halinde ortaya çıkmasının sebebi de bu. Kılıçdaroğlu'nun bir oldu bittiye getirip aday olmasından korkuyorlar.

Kemal Kılıçdaroğlu ise tam gaz sosyal medya çalışmalarına hız vermiş durumda. Her sözü, açıklaması, adımı adaylık iddiası taşıyor. Kılıçdaroğlu etrafını adaylığa inandırdığına göre şöyle bir taktik yürütüyor olabilir: "Ya bana razı olursunuz ya da benim önereceğim isme!"

Ya kendisi aday olacak ya da 2023 adayını kendisi belirleyecek!

Kemal Bey'in kafasında farklı bir isim var mı gerçekten bilemiyorum ama akla Abdullah Gül'den başkası gelmiyor. Gül ismi etrafında muhalefetin uzlaşması ve mutabakat sağlaması imkansız gibi.

Meral Akşener de aday olmayacağını açıkladığına göre Kılıçdaroğlu'nun önü açık. Barzani'ye adam göndermesi, "Kürt sorununu HDP'yle çözeriz" demesi adaylık hazırlığına işaret ediyor.

Kılıçdaroğlu'nun tek rakibi Ekrem İmamoğlu. O da tuhaf bir şekilde iki tarafın hedefinde. İmamoğlu'nun hiç bu kadar gündemde olduğunu hatırlamıyorum. "Otobüs ileri, otobüs geri" haberlerinin tek açıklaması İmamoğlu'na adaylıktan geri adım attırmak istemeleri. Kılıçdaroğlu cephesi bile "İmamoğlu kötü sınav verdi" kanaatini yerleştirmek istiyor. İmamoğlu kötü mü kötü! İmamoğlu'nun İstanbul'u kafasında bitirdiği de doğru. Ama son dönemde üzerinde artan baskının sebebi daha çok 2023 adaylığıyla ilgili. Muhalefet içindeki çekişme buraya da yansıyor.

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu