• $32,878
  • €35,6948
  • 2552.97
  • 11085.5
19 Kasım 2018 Pazartesi

Kemal Bey’in 'İnce' hesabı

Hem AK Parti’nin hem CHP’nin İstanbul adayının netleşmemiş olması tesadüf mü sizce? Her iki parti birbirini bekliyor olabilir mi? Büyük ihtimalle iki parti de birbirini bekliyor. AK Parti, CHP’nin adayına göre bir isim belirleyebilir.

AK Parti’nin İstanbul için birden fazla aday üzerinde çalıştığı söyleniyor. AK Parti, büyük ihtimalle muhalefetin çıkaracağı adaya göre kendi adayını netleştirecek.

CHP’de ise durum biraz karışık; Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul için Muharrem İnce’yi aday yapıp yapmama noktasında sıkışıp kalmış durumda. Kemal Bey, Muharrem İnce’nin aday olmasını istemiyor, fakat bunu belli etmemeye çalışıyor. Muharrem İnce hâlâ “İstanbul için adayım ama yan cebime koyun” havasında. Bu tavrını biraz daha sürdürürse Kemal Kılıçdaroğlu, İnce’nin üstünü iç rahatlığıyla çizecek ve “Gördünüz işte kendisinin aday olmaya gönlü yoktu” diyecek.

Ancak Muharrem İnce’nin de İstanbul adaylığı dışında bir seçeneği yok. Bu fırsatı kaçırırsa siyasi kariyerini iyice sonuna vardırmış olacak; ama eğer aday olursa, CHP genel başkanlığı kapısı önünde yeniden açılabilir. İşte bütün mesele burada kilitlenmiş durumda; Kemal Bey, kendi eliyle o kapıyı Muharrem İnce’ye açacak mı, yoksa o kapıya büyük bir kilit mi asacak? Kemal Bey’in vereceği karar böyle bir ikilemi barındırıyor. Aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık!

Muharrem İnce’nin en ufak bir başarıyı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aleyhinde kullanacağından şüphe yok. 24 Haziran seçimlerinin ertesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet etmesinden de bu yeterince anlaşılıyor. İnce, İstanbul’daki seçim kampanyasını CHP genel başkanlığı kampanyasına çevirerek Kemal Kılıçdaroğlu’nun başını ağrıtabilir.

Buna rağmen Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde İstanbul için Muharrem İnce’den daha büyük bir koz yok. Muharrem İnce, muhalefetin “ortak adayı” olarak İstanbul’da AK Parti’nin karşısına geçebilir. Muharrem İnce’yi aday yapmazsa “korktu” deyip parti içinde Kılıçdaroğlu’nun üzerine gidecekler; Muharrem İnce ise aday yapılsa da, yapılmasa da süreci Kemal Kılıçdaroğlu’nu devirme kampanyasına çevirecek. Bu gerçeğin farkında olan Kemal Bey, İnce’yi devre dışı bırakarak yoluna başka bir adayla gidebilir.

Eğer Muharrem İnce, 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi şapkadan aday olarak çıkmayı başarabilirse gözler AK Parti’nin adayına çevrilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul’a aday gösterilip gösterilmeyeceği hususunda gazetecilerin yönelttiği bir soruya verdiği “darda kalırsak olur” sözlerini hatırlayalım. CHP’nin adayı İnce olursa, AK Parti’nin adayı da büyük ihtimalle Binali Bey olur.

CHP’de İstanbul adaylığı tamamen parti içi bir meseleye dönüşmüş durumda ve Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim kampanyasını tamamen bu gerçeğin üzerine inşa edecek!

<p>Son Dakika Haberleri.. Esenyurt E-5 Karayolu Haramidere mevkii Avcılar istikametinde 10 aracın ka

İstanbul'da 10 aracın karıştığı zincirleme kaza: Yaralılar var

Yaklaşık bir şarjör mermi boşalttı... Düşe kalka hedef aldı iş yerine arka arkaya ateş açtı

Ebru Özkan yeni imajıyla hayran bıraktı

Ebru Özkan yeni imajıyla beğeni topladı!