• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
20 Kasım 2019 Çarşamba

Kemal Bey neyin peşinde?

Irak, Suriye, Lübnan ve İran’da yaşanan toplumsal olaylar, siyasal çatışmalar, kaos ve istikrarsızlık hali, Batı sisteminin bu coğrafyayı rahat bırakmayacağının en somut örneklerini oluşturuyor. 11 Eylül saldırılarının ardından başlayan işgalle beraber Ortadoğu yangın yerine döndü. Afganistan, Irak ve Suriye’deki çatışmaların, katliamların, toplumsal-siyasal olayların sonu bir türlü gelmedi. Lübnan ve Irak’tan sonra şimdi de İran toplumsal olaylarla kavruluyor. ABD ve İsrail’in İran’ı da Irak gibi işgal etme hevesi sır değil; ancak İran, Irak gibi küçük lokma değil. Bu gerçeği gördüklerinden İran’ı şimdilik içeriden çökertmeye çalışıyorlar.

Irak, İran ve Lübnan’da baş gösteren ve hâlâ durulmayan toplumsal olayların sebebine bakıldığında “ekonomi” ilk sırada görünüyor. “Arap Baharı” fırtınasını “diktatör yönetimlere karşı halkın demokrasi, özgürlük mücadelesi” olarak pazarlamışlardı; Lübnan, Irak ve İran’da kışkırttıkları olayları da “yoksulluk, yolsuzluk ve ekonomik sıkıntılar” paketiyle satmaya çalışıyorlar.

Görülüyor ki Ortadoğu’yu yeni ayaklanma ve çatışmalarla kanlı bir girdabın içine sürüklemek istiyorlar. Bu kez de yoksulluğu, işsizliği, gelir dağılımındaki adaletsizlikleri istismar ederek, kullanarak, kışkırtarak istikrarsızlık üretecekler.

Türkiye’de muhalefetin söylemlerine kulak verilirse aynı planların bu topraklar için de yapıldığı görülecektir. CHP ve İYİ Partili yöneticiler, Suriyeli sığınmacıları sistematik olarak hedef gösterip, ülkedeki ekonomik sıkıntıları abartılı bir şekilde kullanarak sokağı kışkırtıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu’nun neredeyse her gün ekonomiyle ilgili yalan yanlış iddiaları gündemleştirmesi de tesadüf değil. Türkiye’yi vuracakları en zayıf nokta kendilerince “ekonomi”; milleti sokağa dökebilirlerse bu kez Erdoğan’dan kurtulabilecekleri hesabındalar. Tabii, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kurtulmak isteyen küresel güçlerin kimlerden oluştuğunu biliyoruz artık; Erdoğan’dan kurtulmak isteyenler, Suriye’de PKK’ya devlet kurmaya çalışanlardır. Ve Kemal Kılıçdaroğlu da bu güçlerin taşeronluğunu yapıyor.

Ancak, Erdoğan’ı durduramayacaklarını “Barış Pınarı Harekatı” kararıyla hep beraber gördük. Hiçbir tehdit, şantaj sonuç vermedi. Yeni Gezi’ler çıkarma planı da tutmayacak.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?