• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
17 Nisan 2017 Pazartesi

Katıksız Erdoğan oyları

Cumhuriyet tarihinin en büyük değişiklik teklifine millet yüzde 50’nin üzerindeki destekle onay verdi. Bu oy oranı aşağı yukarı 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Erdoğan’ın aldığı oy oranına eşit. Seçmen, bu büyük değişiklik oylamasında doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy vermiş görünüyor.

İşin doğrusu, toplumlar böylesine büyük değişiklik tekliflerine kolay kolay “Evet” demeye yanaşmaz. Büyük değişiklikler zaman alır. Cumhurbaşkanlığı sistemi değişikliği de kabul edelim ki, cumhuriyet tarihinin en radikal değişiklik adımlarından biriydi. Milleti bu teklife ikna etmek için çok uzun bir zamana ihtiyaç vardı. Cumhurbaşkanlığı sistemi gündeme geldiğinde bu sisteme olan desteğin çok düşük olduğunu hatırlatalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç aylık çalışması ve yoğun ikna mitingleriyle Cumhurbaşkanlığı sistemine olan destek arttı. Ve dün gerçekleşen halkoylamasında millet, Tayyip Erdoğan’ın şahsına duyduğu güvenle Cumhurbaşkanlığı sistemine “Evet” dedi.

“Evet”in beklentilerin altında olduğu bir gerçek. Bu sayısal durum “Hayır” cephesinin “Meşruiyet” tartışması çıkararak daha fazla çamur yapmasını beraberinde getirecek. Ancak “Evet” cephesinin bu tür mızıkçılığa pabuç bırakmaması gerekir. Oyların yeniden sayılmasından tutalım da, yapılan seçimlere itirazlara kadar her türlü çirkeflikle karşılaşacağız. Ancak kural bellidir; Yüzde 50 artı biri alan kazanır. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu kural Türkiye’de de fazlasıyla geçerlidir.

Anayasa değişikliği millet tarafından da onaylanmış ve hükümet Cumhurbaşkanlığı sistemine geçmek için gerekli yasal ve meşru yetkiyi almıştır. Yeni sistemin hayata geçirilmesi için yarından itibaren süreç başlamıştır.

“Evet” cephesinin karşısına sadece Türkiye’deki muhalefet güçleri değil, Avrupa’nın da dikildiğini unutmayalım. Avrupa’da birçok hükümet ve medya kuruluşu tüm imkanlarını “Hayır” için harekete geçirdi. Buna rağmen referandumdan “Evet” çıkması, büyük bir başarı olarak görülmelidir.

Halkoylamasından “Evet” çıkmasında Güneydoğu oylarının da katkısı küçümsenemez. Mardin, Ağrı, Hakkari, Diyarbakır, Van, Batman ve Iğdır’dan önceki seçimlere göre önemli bir oy kayması yaşandı. Sandıktan “Evet” çıkmasında bu oyların da büyük payı olduğunu düşünüyorum.

16 Nisan Türkiye için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Millet değişim için “Evet” demiştir. Yeni Türkiye’yi bu karar şekillendirecektir.

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor