• $13,0888
  • €14,9095
  • 755.831
  • 1808.35
19 Haziran 2020 Cuma

Kartal-Pençe operasyonu ve ABD planı

Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya yönelik sınır ötesi operasyonları devam ederken, ABD gözetiminde Suriye’nin kuzeyindeki YGP ile Barzani’ye yakın Kürt örgütlerini uzlaştırma girişimleri de hız kazandı.

TSK’nın başlattığı “Kartal-Pençe” harekatının öncelikli amacı kuşkusuz Irak’ın kuzeyindeki terör ağını temizlemek. Terörist unsurların Türkiye’ye sızmalarını önlemek son derece önemli. Nitekim, bu strateji sayesinde Kandilile Türkiye’deki terör yapısı arasındaki ilişki neredeyse sıfıra indirilmiş durumda.

“Kartal-Pençe” operasyonubu kadarla sınırlı değil. TSK’nındiğer önemli bir hedefi de Kuzey Irak’ta yuvalanan terör örgütü ile Suriye’nin kuzeyindeki YPG arasındaki fiziki bağlantıyı ortadan kaldırmak. Kara harekatının hedeflediği Haftanin bölgesi, Kandil ile Suriye sınırındaki Sincar arasında stratejik öneme sahip. “Kartal-Pençe” operasyonu, Kandil’in Suriye ile olan bağlantısını da ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin yaptığı hamlelerin farkında olan Amerika, çalışmalarını daha çok YPG’yi kurtarma planı üzerinde yoğunlaştırıyor. ABD, terör örgütü YPG’yi yeni Suriye’nin parçası haline getirmek için Barzani etkisindeki Kürt örgütlerini YPG’ye eklemleyerek bir meşruiyet elde etmeye çalışıyor. “DSG” etiketiyle elde edilemeyen uluslararası meşruiyeti, Barzani’ye yakın “ENKS”çatısı altında toplanan Kürt örgütleriyle sağlamaya çalışıyorlar.

Suriye’de siyasi geçiş biraz da bu yüzden erteleniyor. Barzani destekli Kürt örgütleriyle anlaşamadıkları sürece YGP’yi Suriye’deki çözümün bir parçası haline getirmeleri mümkün değil. Ayrıca Barzani destekli ENKS’le de bu meşruiyeti elde edip edemeyecekleri şüpheli. Zira Türkiye-Rusya ekseni, Suriye’de ABD’den daha da belirleyici bir güce sahip.

ABD, YPG’yi kurtarmaya çalışırken PKK’yı da kendisine iyice bağlayarak İran’da kullanmayı planlıyor. ABD’nin Suriye’deki komuta yapısı, Türkiye’nin operasyonları karşısında iyice sıkışan Kandil’e “İran’a geçin, orası sizin için daha güvenli olur” mesajı iletti. Bunun anlamı şu: Ya Türkiye’nin operasyonları karşısında tümüyle imha olursunuzya da İran’a geçer ömrünüzü biraz daha uzatırsınız!

Irak Kürt Yönetimi de (Barzaniler) ABD’yle uyumlu çalışıyor. PKK’nın Kandil veIrak Kürt bölgesindeki etkinliğinin sınırlandırılmasını istiyorlar.

Aslında durumşu; Türkiye’de tasfiye edilen PKK’nınKuzey Irak’taki varlığının da sonuna gelindi. Bir kısmı Suriye’ye geçip YPG içinde eriyecek. Bir kısmı da İran’a geçerek Amerikan amaçları için vekalet savaşı verecek. ABD, HDP’yi de zamanla özerkleştirip CHP’ye eklemleyerek yol almaya çalışacak!

Bu tablo aynı zamanda Türkiye’nin terörle mücadeledeki başarısını gösteriyor.   

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor