• $7,369
  • €8,975
  • 441.97
  • 1551.57
30 Kasım 2020 Pazartesi

Kandil'in son umudu Biden ve Kılıçdaroğlu

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz
YAZARIN SAYFASI

Joe Biden’ın seçimleri kazanması muhalefet cephesi kadar terör örgütü PKK’yı da umutlandırdı. İsrail’in aşırı sağcı gazeteci Jerusalem Post’a konuşan örgütün liderlerinden Murat Karayılan “ABD’nin arabulucu olması halinde silahları bırakmaya hazır olduklarını” açıkladı. Karayılan, “ABD’nin ağırlığını koyması halinde Türkiye’nin barışa yanaşmak zorunda kalacağını” da sözlerine ekledi.

Oysa köprünün altından çok sular aktı. “Çözüm süreci”ni bozdukları gün kendi idam fermanlarını da imzalamış oldular. Türkiye, birkaç yılda içerideki terörü bitirme noktasına getirdi. Türkiye’deki militan sayısı her gün biraz daha azalıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği rakamlara göre bu sayı 320’nin altında. Rakamlar her gün güncelleniyor. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde de durum farklı değil; başlarını dışarı çıkarmaya bile güçleri kalmadı. Irak’ın kuzeyindeki terör kampları dağıtıldı; bu alanlar artık TSK’nın hakimiyeti altında.

Bağdat ve Erbil hükümetleri de Kandil’i gün geçtikçe köşeye sıkıştırıyor. Örgütün önemli isimlerinden Cemil Bayık, geçtiğimiz günlerde Barzani’ye yalvar yakar bir şekilde “şiddet bir şeyi çözmez, sorunlarımızı diyalogla çözelim” çağrısında bulundu. Barzani de geçmişten ders çıkarmışa benziyor; örgütü adım adım kendi bölgesinden çıkarmaya hazırlanıyor.

Kandil’in son umudu Joe Biden ve Kemal Kılıçdaroğlu; Joe Biden dışarıdan, CHP’nin başını çektiği muhalefet içeriden “ağırlığını koymazsa” örgütün tümden imha olacağını görüyorlar. Bütün bu gürültü patırtının amacı PKK’yı imhadan kurtarmak. Ne var ki, Joe Biden’ın “ağırlığı” Türkiye’ye karşı sökmez artık.

Türkiye son yıllarda çok değişti; ABD’nin paralel devleti olan FETÖ büyük oranda tasfiye edildi. Devlet hızla bölgesel güç, küresel bir aktöre dönüştü.

ABD’nin buradaki paralel devleti PKK’yı doğurdu, büyüttü, palazlandırdı; o yapı tasfiye edilince devlet de kendine geldi. Terör örgütünün devlete karşı ayakta kalma şansı hiç yok. İşte bu yüzden Biden ve CHP’ye umut bağlamaları anlaşılmaz değil. Son umutları onlar çünkü.  

<p>'Burası bizim topraklarımız. Ne  kadar yerli olursak o kadar sağlıklı bakarız'</p><p>Osman

Türkiye'nin Batılılaşma serüveni

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Josep Borell ile görüştü

Ticaret Bakanlığınca ''fahiş fiyat'' denetimi yapıldı