• $13,5033
  • €15,372
  • 771.097
  • 1809.65
27 Ekim 2017 Cuma

‘İYİ’ Fetullahçı

Fetullahçı siyasetin tek bir şekli, formu yok; becerisi, değişik biçimlere bürünebilmesinden ileri geliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu siyasete Fetullah kazandırdı. Ellerinin altında tuttukları bir adamdı; uzun süre CHP’de hazır hale getirmek için uğraştılar. El altından verdikleri yolsuzluk dosyalarıyla yıldızını parlattılar. Wikileaks belgeleriyle ortalığa saçılan bilgilere göre de Fetullah, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine Kılıçdaroğlu’nu, Baykal’a alternatif olarak hazırladı. Kaset kumpası hazır olduğunda da Deniz Baykal’ın ipi çekilerek yerine Kemal Kılıçdaroğlu getirildi.

CHP, o günden beri Pensilvanya ile senkronize hareket etmekte ve siyasi Fetullahçılık yapmakta.

Fetullah, benzer bir siyasi operasyonu kimsenin ruhu duymadan HDP’de de gerçekleştirdi. Fetullah yetiştirmesi Avukat Selahattin Demirtaş önce İnsan Hakları Diyarbakır Şubesi’nin başına getirildi, ardından da HDP’nin başına geçirildi. Fetullah, parti kurmak yerine hazır partilerin başını ve yönetimini ele geçirerek ABD’den Türkiye’deki muhalefeti yönetir oldu.

Gezi kalkışmasıyla AK Parti’nin başına da çuval geçirmek istedi. 17-25 Aralık Yargı darbesi girişimi de AK Parti’yi içeriden ele geçirme operasyonuydu aslında. Fetullah sağlam kayaya çarpınca geri tepti, ama içeride bıraktığı parçalarla hala AK Parti’yi kurcalamaya devam ediyor.

Fetullah’ın MHP’yi ele geçirme operasyonu ise kadük kaldı. İçerideki adamlarını deşifre edince Devlet Bahçeli’ye hamle şansı doğdu ve Fetullahçı isimler bir bir partiden tasfiye edildi. Meral Akşener’in “İYİ” partisi, İşte bu tasfiyenin sonucunda doğdu.

Meral Akşener, Bahçeli’yi siyaset sahnesinden silerek milliyetçi akımı yeniden ABD’nin güdümüne sokmak için sahneye sürüldü. ABD’nin, milletin hizmetinde bir milliyetçiliği kabul etmesi mümkün değil; Bahçeli tam da bu nedenle hedef haline geldi. Alışmışlar milliyetçi damarı ABD’nin kirli işlerinde kullanmaya; Bahçeli engeliyle karşılaşınca Fetullah’ın yıllardır pamuklara sarıp sakladığı, koruduğu Akşener’i devreye koydular.

Dünyanın desteğini vererek Akşener’e parti kurdurdular. Bundan sonraki gelişmeleri çok dikkatli izlemek gerekiyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nu parlatan medyaya bakın, Demirtaş’ı “star” gibi sunan medyayı hatırlayın, aynını Akşener’e yapacaklar. Siyasi Fetullahçılığın diğer önemli bir ayağı da medyadadır; Hürriyet, Sözcü, Cumhuriyet Kemal Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’ı nasıl destekledilerse Akşener’e de öyle arka çıkacaklar.

Bu filmi daha önce defalarca izledik; millet, Fetullahçı siyasilerin ve medyanın tuzaklarına bir daha kolay kolay düşmez.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor