• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
26 Ocak 2022 Çarşamba

İstanbul'u batırdılar bari Türkiye batmasın

İstanbul'da etkili olan kar yağışı büyük bir afete dönüştü. "Bilmem son kaç yılın en büyük kar yağışı" laflarıyla da yaşanan bu afete mazeret üretilemez. Meteorolojinin günler öncesinden yaptığı uyarılara rağmen İBB, neredeyse hiçbir önlem almayarak İstanbul'u büyük bir felakete teslim etti. On binlerce insan karda mahsur kaldı. İBB yöneticileri yaşanan felaketi adeta canlı yayında izler gibi seyretti. Önceden tedbir almadığı için sonraki çabalar da etkisiz kaldı.

İBB'nin kendi merkezinin önünü bile temizlemediği bir şehirden bahsediyoruz burada. O kadar aciz, iş bilmez, beceriksiz, belediyecilikten habersiz bir ekip işbaşında ki "kar birden bastırdı" diyerek iş bilmezliklerini açık açık gözler önüne serdiler.

Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetiminin İstanbul'da basit bir kar yağışında verdiği sınav, muhalefet koalisyonunun çapını ve niteliğini ortaya koyması bakımından da son derece önemli bir gösterge.

Muhalefet koalisyonunun desteğiyle yönetime gelen Ekrem İmamoğlu, birkaç senede İstanbul'u adeta mahvetti, batırdı. Yönetime geldikleri günden bu yana İstanbul'da ulaşım, altyapı hizmetleri çöktü. Arıtma tesislerini durdurarak Marmara'daki müsilaj felaketine yol açtılar. İstanbul'u 30-40 santim kar yağışına teslim ettiler. Niye işlerine gidip güçlerine bakıyor diye vatandaşları suçlamaya kalktılar.

İstanbullu, 40 santim kar yağışının İBB'nin çapsızlığı ve tedbirsizliği yüzünden bu kadar büyük bir afete dönüşebileceğini akıl edemediği için yollarda kaldı. Az kalsın canından oluyordu.

Eski İstanbul bundan daha etkili kar yağışı olmasına rağmen bu çapta bir felaket yaşamamıştı. İnsanlar alışkanlıklarıyla hareket eder. Nerden bilsin İBB'nin kendi belediye merkezinin dahi önünü açamayacak kalitesizlikte olduğunu?

Her şerde bir hayır vardır, denilir. Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki İBB yönetimi, İstanbul'u yönetecek yeterlilikte olmadığını kanıtlarken; İmamoğlu'nun arkasındaki muhalefet koalisyonu da Türkiye'yi yönetecek çapta olmadığını gösterdi. Millet, muhalefet koalisyonunun İstanbul'u yönetemediği gibi bu şehri üstüne bir de mahvettiğini acı bir şekilde tecrübe etti; bu tablo, hiç şüpheniz olmasın, muhalefetin Türkiye'yi mahvetmesini engelleyecektir. CHP'li koalisyona teslim edilen İstanbul çöktü; bu gerçeği gören vatandaş, Türkiye'nin bunlara teslim edilemeyeceğini anladı. Her şerde bir hayır vardır, sözü tam da böyle durumlar için söylenmiş gibi. 24 Ocak'ta muhalefet hem İstanbul'u hem Türkiye'yi kaybetti.

<p>Beşiktaş Başkan Adayı Serdal Adalı, başkanlık yarışındaki rakibi Hasan Arat'ın, Paris Saint-Germa

Serdal Adalı'dan Hasan Arat'a: Bando mızıkayla transfer yapılmaz

Yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor! Limni Gölü Tabiat Parkı

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı