• $28,9347
  • €31,8015
  • 1902.27
  • 8022.03
9 Ekim 2023 Pazartesi

İsrail'in kâbus günü

Hamas'ın gündüz gözüyle İsrail'e yaptığı baskının etkileri sürüyor. Sadece İsrail toplumu değil, görüntüleri izleyen dünya kamuoyu da büyük bir şok geçirdi. O sarsılmaz, güçlü İsrail devleti imajı, Hamas'ın baskın görüntüleriyle sarsıldı. Saldırıyı önceden haber alamayan ya da veremeyen MOSSAD hakkında hızlı bir soruşturma başlatıldı. İsrail'in savunma yetersizliği çabucak masaya yatırıldı.

HAMAS baskınının en büyük etkisi ise İsrail'in bekasıyla ilgili doğurduğu 'kuşku' olmalı. İsrail'in kendi başına geleceğini sağlamasının çok zor olduğu gerçeği iyice gün yüzüne çıktı.

Dünya şimdi İsrail'in Gazze'ye gerçekleştireceği ve büyük katliamla sonuçlanacağını önceden bildiği saldırıları izliyor. İki milyonluk nüfusuyla Gazze, İsrail'in hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği bombardımanla eziliyor, yok ediliyor...

Batı kamuoyu HAMAS'ın sivilleri de hedef alan saldırı görüntüleri sebebiyle İsrail'in katliamlarını görmezden gelmeye hazır.

ABD ve Biden Yönetimi, İsrail'e sınırsız katliam için hızla açık çek verdi.

Arap kamuoyu Filistinlilerin yanında. HAMAS'ın İsrail'e yönelik baskın saldırısını canı gönülden destekliyor. Fakat Arap devletlerinin tutumu bu kadar net değil. Arada İran parmağı olduğu şüphesiyle, duruma mesafeliler. Körfez ülkeleri tam İsrail'le normalleşme havasına girmişken HAMAS baskını her şeyi alt üst etti!

Rusya ise Amerika'ya yeni bir cephe açıldığı için memnun görünüyor. Ukrayna'nın intikamı kadar olmasa da Filistin-İsrail çatışması da ABD'yi yıpratıp oyalayacak.

Türkiye ise ilk andan itibaren duruma ihtiyatlı yaklaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafları itidalli olmaya çağırırken, Türk Dışişleri de üçüncü taraflarla hızlı bir diplomasi trafiği başlattı. Türkiye, Ortadoğu'nun bu en kadim ve büyük meselesinde oyunun dışına itilme tehlikesini bertaraf etmeye çalışıyor.

HAMAS baskınının Ortadoğu'yu yeni, uzun ve zorlu bir çatışma-gerilim sürecine sokacağı açık. İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu, açlığa, yokluğa, ölüme terk ettiği Gazze'ye daha büyük katliam saldırıları düzenleyecek. Fakat ne olursa olsun, HAMAS baskını, başkenti doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kuruluşu için milat olacağa benziyor.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı