• $17,8967
  • €18,2992
  • 1032.96
  • 2785.16
25 Şubat 2015 Çarşamba

IŞİD'e umut bağlayan muhalefet...

Süleyman Şah Türbesi'nin başarılı bir operasyonla Türkiye sınırına yakın bir noktaya taşınması muhalefetin dengesini bozdu. CHP, MHP, HDP ve Cemaat, 38 askerimizin can güvenliğini garanti altına alan bir operasyona şiddetle tepki gösteriyor. Bunun nedenini anlamak gerçekten zor; hükümet, vatan toprağını mı terk etti? Ülke topraklarını başka bir güce mi bıraktı? Nedir muhalefetin kopardığı bu yaygaranın asıl sebebi?

Elbette ki bu tepkinin ne vatanseverlik ne de ülke çıkarlarıyla uzaktan yakından bir ilgisi var. Tepkinin asıl sebebi, IŞİD kozunun muhalefetin elinden alınmış olması. Muhalefet cephesi, seçim öncesi umudunu Suriye topraklarında bulunan Süleyman Şah Türbesi'ni koruyan askere yapılacak bir saldırıya bağlamıştı. Buradan gelecek acı bir haber, muhalefetin seçim arifesinde ülkeyi kaosa sürüklemesine yardım edecekti. Ancak hükümet, zeki bir hamleyle IŞİD kozunu muhalefetin elinden aldı. Üstelik askerlerimizin can güvenliğini garanti altına alarak, halktan artı puan bile kazandı. Muhalefetin, Süleyman Şah Türbesi üzerinden hükümeti vurma planları ise suya düştü.
Aynı tepkiyi, Musul konsolosluk personelinin kurtarılması sırasında da gösterdi muhalefet. Aylara yayılan ciddi bir çalışmayla konsolosluk çalışanlarını kurtaran hükümet, muhalefetin ağır hakaret ve suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. CHP, HDP, MHP ve paralel yapı, rehinelerin kurtarılmasını kamuoyuna büyük bir kabahat gibi sunmuştu.
Oysa konsolosluk personelinin kurtarılması gibi "Şah Fırat" operasyonu da Türkiye'nin bölgedeki etki gücünü ve ağırlığını göstermesi bakımından oldukça önemli. 2011'den beri kan gölüne dönen bir coğrafyanın ortasında Türkiye bir barış adası olarak kalmayı başardı. Ve üstelik tek bir askerimizi bile IŞİD'e kurban vermedi. Muhalefet, bu başarıyı neden takdir etmiyor? IŞİD'in Süleyman Şah Türbesi'ni basıp askerlerimizi şehit etmesi veya esir alması daha mı iyi olurdu? CHP, MHP ve HDP, sıraya dizilmiş askerlerimizin kesilmek üzere olduğunu gösteren videoları herhalde görmek istemezdi, değil mi? O zaman askerlerimizin canını korumayı amaçlayan bir operasyonu muhalefetin de takdirle karşılaması gerekiyor. Türkiye, insanı geri planda tutan eski devlet milliyetçiliğini geride bıraktı. AK Parti, insanı önceleyen bir vatanseverlik anlayışını devlet yönetimine hakim kılmayı başardı. Eskiden vatan da, millet de, insan da devlet için vardı; ama bugün devlet, insan ve millet için var. Muhalefetin devlet anlayışı ise hâlâ eski; bildik ceberrut devlet!
"Şah Fırat" operasyonu, bu anlayışı da yerle bir etti. Muhalefetin ezberini bozdu. Hükümet, Türk askerlerinin nöbet beklediği türbeyi sınırımıza yakın bir noktaya taşıyarak geleneksel milliyetçilik anlayışında bir gedik açtı. Gerçek vatanseverlik askerimizin canını koruyabilmek, vatandaşını yaşatmaktır; askerini koruyamamak, yaşatamamak vatanseverlik değil, aksine devlet milliyetçiliğidir.
Ayrıca "vatanseverlik" edebiyatı yapamayacak birileri varsa bence o da muhalefet cephesidir. Bir casusluk şebekesiyle, uluslararası istihbarat örgütlerinin uzantısı olan grupla, yani Cemaat'le iş tutan kendileri. Gayri-milli bir yapının, paralel şebekenin sözcüsü haline gelen muhalefetin vatanseverliği de, milliyetçiliği de sahtedir. Gerçek vatanseverler, askerlerini ülkesine ve ailesine kavuşturanlardır, ölüme terk edenler değil.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor