• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
12 Ocak 2024 Cuma

İmamoğlu, Mansur Yavaş'ı da yiyecek

CHP'nin 31 Mart Yerel Seçimleri için aday belirleme toplantıları kavga gürültüyle son buluyor.

Bunun nedeni adayların CHP'nin kurumsal toplantılarında belirlenmemesi. Dışarıdan belirlenen isimler CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e önce tebliğ ediliyor; Özel de kendisine bildirilen isimleri Parti Meclisi gibi toplantılarda üyelere duyurmakla yetiniyor.

CHP'de karar süreçleri içeriden dışarıya kaymış durumda. Partide İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na bağlı bir karar mekanizması oluşturulmuş.

Özgür Özel, bu karar süreçlerinde sadece bir aracı, ulak işlevi görüyor.

İmamoğlu, İstanbul dışında her yere uzanmaya çalışıyor. Öyle ki, Ankara'da inceden inceye Mansur Yavaş'ın altını da boşaltmaya çalışıyor. İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'ndan sonra kendi önünde en büyük engel olarak Mansur Yavaş'ı görüyor.

Oysa Mansur Yavaş, İmamoğlu'na göre daha şanslı. İmamoğlu, İstanbul'u kaybederse silinecek, elinin altında bir belediye olmayacak. Kaybedene CHP'liler de yüz vermez. Mansur Yavaş, kendisini Ankara'da daha şanslı hissediyor. Gözden uzakta, etliye sütlüye karışmadan seçimlerde bir kez daha ipi göğüslemeyi hesaplıyor.

Kendi elinin altını bu yüzden sağlam tutmaya gayret ediyor. İmamoğlu'nun Özgür Özel üzerinden Ankara'da ilçeleri dizayn etmesine karşı çıkıyor.

Aslında yılların CHP'si, İmamoğlu ve Yavaş'a rehin düşmüş durumda. Bütün önemli karar süreçlerinde bu iki ismin istediği oluyor. Trajik olan, her ikisinin de CHP'li olmayışı. Elbette her parti gibi CHP de dışarıdan isimler transfer edebilir; fark, CHP'nin sonradan belediye başkanı yaptığı İmamoğlu ve Yavaş'a teslim olması; daha doğrusu CHP yönetiminin bu isimlere kaptırılması.

Eğer şanslılarsa İstanbul ve Ankara'da AK Partili adaylar seçimi kazanır; yoksa CHP'nin başka türlü bu rehin düşmüş halden çıkması ve yenilenmesi mümkün değil.

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi