• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
20 Mayıs 2016 Cuma

İlk mesaj 'terörle mücadele'

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlık ve genel başkanlık görevini devretmesi sonrasında, AK Parti'de ana kademeye mensup 800'e yakın kişinin istişareleriyle Binali Yıldırım isminde mutabık kalındı.

Binali Yıldırım'ı AK Parti'de ön plana çıkaran nedenler; kendisinin partinin kurucu kadrolarında yer almış olması, Erdoğan'ın ülkenin geleceğine dair çizdiği siyasi ufuktan bugüne değin ayrılmamış olması, adını hep mega projeler ve hizmetlerle duyurmuş olmasıdır.

Binali Yıldırım ismi üzerinde oluşan mutabakat, Davutoğlu sonrası AK Parti'de olması umut edilen bölünme senaryolarını boşa çıkardı. AK Parti pazar günü gerçekleşecek kongreye tek adayla giderek hem tabanına hem de Türkiye'ye istikrarın korunacağı ve bundan taviz verilmeyeceği mesajını verdi.

Muhalefet partilerinin içine düştüğü karmaşa ve kaos gözetildiğinde, bugün AK Parti'nin genel başkan değişikliği sürecinde sergilediği parti içi istişareyi öne çıkaran olgunluğu ve ülke menfaatlerini önceleyen ilkesel tavrı, milletin AK Parti'yi neden iktidara taşıdığının da makul gerekçelerini sunuyor aslında.

Genel Başkan adaylığı açıklandıktan sonra Binali Yıldırım'ın ilk mesajının "terör" olması önemlidir. Yıldırım, ilk icraatını CHP ve HDP'nin sessiz kaldığı Diyarbakır Dürümlü'de PKK terörü sonrasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ziyarete giderek gerçekleştirdi. Bu ziyaret, AK Parti yeni genel başkanı ve yeni Başbakan'ın terör ve PKK'nın Türkiye için ne denli büyük bir tehlike oluşturduğunun farkında olduğunu, devletin terörle mücadelede ciddiyetle ortaya koyduğu siyasi iradeyi temsil ettiğinin de bilincinde olduğunu göstermektedir.

Binali Yıldırım böylelikle hem Batı'ya hem de içeride PKK ile yeniden masaya oturma yanlılarına, terörle mücadeleye devam edileceği, bundan taviz verilmeyeceği mesajını verdi. Binali Yıldırım, hem AK Parti'ye, hem de ülkemize hayırlar getirsin.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?