• $32,2053
  • €35,1156
  • 2500.7
  • 10643.6
24 Ekim 2022 Pazartesi

HDP'ye yön veren klik

HDP'nin siyasi rotasını Kandil'in çizdiğinden kuşku yok. İmralı zaman zaman ağırlığını koymaya çalışsa da HDP'yi yönlendiren güç genelde Kandil olmuştur.

Milletvekili ve belediye başkanı adaylarının belirlenmesinden tutalım parti yöneticilerinin seçilmesine kadar son kararı hep Kandil vermiştir.

Fakat Selahattin Demirtaş'ın partide öne çıkmasıyla beraber onun etrafında toplanan bir grup, HDP'ye yön vermede etkili olmaya başlamış, kritik virajlarda rol oynar hale gelmiştir.

CHP ve muhalefet cephesiyle HDP arasındaki ilişki uzun süredir bu grup tarafından sağlanıyor. Yerel seçimlerdeki başarılı işbirliğinden sonra Demirtaş'ın başını çektiği grup, 2023 seçimlerine de ağırlığını koymaya çalışmaktadır.

Demirtaş'ın bulunduğu cezaevinden anı anına verdiği tepkilerle HDP siyasetine yön vermeye çalıştığı son derece açık. HDP'nin 6'lı masanın dışında tutulmasına rağmen Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekleyerek partisinde ön almakta.

Demirtaş'ı, HDP'de ağırlığı olan Ahmet Türk ve yakın arkadaş çevresi bir grup desteklemekte. Kemal Kılıçdaroğlu'yla da ilişki ve diyaloğu bu grup sağlamakta. Demirtaş'tan sonra Ahmet Türk'ün de "Kemal Kılıçdaroğlu'na oy veririz" açıklaması HDP'ye istikamet oluşturduklarını gösteriyor.

Oysa HDP'nin resmi olarak tutumu netleşmiş değil. Her ne kadar kendilerini muhalefete mahkum hissetseler de henüz pazarlık sürecini yürütüyorlar. Demirtaş'nın başını çektiği klik aynı zamanda Amerika ve HDP'yle ilişkileri de yönetiyor.

Esas itibarıyla bu kliğin de HDP gibi Kandil'le arasında bir görüş ayrılığı yok. Son aşamada Kandil'den bağımsız hareket edemezler. Fakat birbirlerinden rol çalmak için Demirtaş örneğinde olduğu gibi kurnaz hamleler yapabiliyorlar. Demirtaş'ın "Apo'nun heykelini yapacağız" sözlerinden geri adım atıp "yanlıştı" demesi ve Mersin'deki terör saldırısını -PKK'nın ismini anmadan- kınaması bunlardan bazıları. Şimdi 2023 seçimlerinde HDP tarafını yönlendirmeye çalışıyorlar. Sağa da götürseler, sola götürseler fark etmez; HDP, Kandil'in vesayeti altında güç kaybetmeye devam edecektir.

<p>Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı... Sizce bu  gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?<

Brexit, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna Savaşı… Sizce bu gelişmeler Avrupa'nın sonunu mu getiriyor?

Şarkıcı Berdan Mardini dünyaya satıyor! Bir kilosu 14 bin euro

Türk bayrağı New York semalarında! Wall Street'te bayrak çekme töreni düzenlendi

Fethiye'de piton yılanı alarmı! Bulunması için fotokapan kuruldu