• $16,3478
  • €17,5974
  • 972.269
  • 2450.84
19 Mart 2021 Cuma

HDP'ye kapatma davası

HDP'ye kapatma davasının siyasi sonuçları üzerine yoğun bir tartışma sürüyor. Haber duyulur duyulmaz medyanın tek gündemi bu oldu.

CHP'nin bu gelişme üzerine fazlasıyla heyecanlandığını söyleyebiliriz. HDP kapatılsa da kapatılmasa da sürecin CHP'ye yarayacağı düşünülüyor.

İYİ Parti'nin ise pek memnun olduğu söylenemez. Zira rüzgar MHP'den yana esiyor, bu konjonktür en çok MHP'nin işine yaradı. HDP'yle ittifak görüntüsü veren İYİ Parti iyice silikleşti.

Genel olarak muhalefet, bu kapatma davasını bir fırsata dönüştürme arzusuyla bakıyor meseleye. HDP'yi mağdur, iktidarı zafiyet içinde göstererek yol almaya, toplumsal etki üretmeye çalışacaklar.

Yargı'ya kimse "neden kapatma davası açtın" diyemez. En çok parti kapatmaya karşı olanlarımız bile söz konusu HDP olunca durma ihtiyacı duyuyor. Nitekim HDP yöneticileri, partilerinin kapatılması için o kadar fütursuzca hareket ettiler ki, sonuçta, Yargı'yı böyle bir adım atmaya zorladılar.

Bir noktada patlaması kaçınılmazdı. Bugün kamuoyundaki algıya bakıldığında büyük çoğunluğun HDP'nin kapatılmasını desteklediğini görürüz. HDP'nin kapatılmayı defalarca hak ettiği konusunda ezici bir görüşbirliği var.

Maalesef şansı olmasına rağmen HDP, terör örgütü PKK/KCK'nın bir alt örgütü gibi hareket etmekten vazgeçmedi.

HDP'yi AİHM kriterlerine vurmak bile fazla kibar kalır. Oluk oluk kan akıyor bu coğrafyada. "Terörü kınamayı" falan bir tarafa bırakın, şehit cenazeleri gelirken HDP'liler "Kürdistan'ı kurup Apo'nun heykelini dikeceğiz" diye Meclis'te slogan atarak dolaşıyorlardı.

HDP'ye bakanlar direkt Kandil'i görüyor. Burada milletvekillerini, belediye başkanlarını, hatta belediye meclis üyesi ve muhtar adaylarını bile Kandil'in belirlediği bir partiden bahsediyoruz!

Parti kapatmaya karşıyız ama mevcut sistem bu durumu daha ne kadar devam ettirebilirdi? Gara operasyonu milat oldu; HDP, 13 vatandaşımızı şehit eden terör örgütünü aklamaya çalıştı. Gündüz gözüyle bu katliamı devletin üzerine yıkmaya kalktı. Kapatma davasında iplerin koptuğu, bardağın taştığı nokta Gara'dır.

CHP'nin başını çektiği muhalefet sonuçta bu işi kendi siyasi faydası açısından istismar ederek 2023 seçimlerinde fırsata çevirmeye çalışacaktır. HDP'liler içten içe bu karara seviniyor olabilirler. Kapatma davasını kendilerini temize çekecek bir fırsat olarak görüyorlardır.

Ancak evdeki hesap genelde çarşıya uymaz. Ne Avrupa ne ABD ne de içeride millet HDP ve CHP'ye beklediği desteği verir. Beklentilerinin aksine kapatıldıklarıyla kalırlar. Çünkü rüzgar beklemedikleri yönden esiyor.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu