• $13,7467
  • €15,5453
  • 788.505
  • 1927.39
15 Mayıs 2020 Cuma

HDP'nin trajedisi

HDP, kendisiyle kamuoyu önünde şeffaf, gizlisi saklısı olmayan, dürüst bir siyasal ilişki kuran AK Parti’ye ihanet edip FETÖ güdümlü CHP-İYİ Parti ortaklığına yelken açtığı günden beri bir daha kendisine gelemedi.

Oysaki AK Parti, HDP’ye meşru siyasetin kapılarını aralamış, onu gayrimeşru ilişkilerden kurtararak Türkiye’nin partisi haline getirmeye çalışmıştı. Peki HDP, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti sayesinde meşru bir aktör olarak girdiği 7 Haziran seçimlerinden başarıyla çıktığının ertesi günü ne yaptı dersiniz? Selahattin Demirtaş, Erdoğan’ı “asmaktan, yargılamaktan” bahseden konuşmalar yapmaya başladı. HDP ise Güneydoğu’da seçim kazandığı bütün şehirlere PKK terörünü taşıyarak “Çukur terörü” dönemini başlattı.

Batılı başkentlerin hazırladığı Türkiye’yi bölme, parçalama planlarına taşeron yazılan -kendini iyice kaybetmiş olan- HDP’ye devlet gerekli karşılığı verdi. HDP’nin siyasal meşruiyeti bir günde sona erdi; Demirtaş’a saz çaldıranlar bir daha kendisinin yüzüne bakmadı.

Fakat bundan da ders almayarak FETÖ’nün ajandası peşinde koşmaya devam ettiler. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi ile birlikte Erdoğan’ı devirme rüyaları görmeye başladılar. Fakat ne CHP, ne İYİ Parti ve ne de diğer ortakları, milletin önünde HDP’yle ittifakı kabul ettiler. HDP, muhalefetin gayrimeşru çocuğu gibi gizlendi, saklandı, inkar edildi. En son “Millet ittifakı” üyesi İYİ Parti lideri Meral Akşener, HDP’yi “terör örgütü PKK’nın uzantısı” olarak değerlendirdiğini duyurdu. Bu sözler HDP’ye büyük bir darbe oldu.

HDP’nin önde gelen isimlerinden Sırrı Süreyya Önder, kem küm ederek İYİ Parti lideri Meral Akşener’i eleştirmeye çalıştı. HDP’nin asıl trajedisi, işte parti sözcülerinin her seferinde böyle çıkıp “Falan partiyle şöyle gizli saklı bir yerde görüşmüştük” demeleri oluyor. Meşruiyetinizi kaybederseniz böyle her gün inkar edilen ittifakları kanıtlamaya çabalarsınız. HDP, 2013’ten beri CHP ve diğer partilerle ittifak içinde olduğunu canla başla kanıtlamaya çalışıyor. Ama anlaşılan umutlarını yitirmemişler, 2023 seçimlerini de böyle gizli saklı, kamuoyu önünde inkar edilen ortaklıklarla geçirecekler.

İYİ Parti lideri Akşener değişen dünyayı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ezici üstünlüğünü görüp kendisine çeki düzen vermeye çalışıyor ve geç kalmadan masayı değiştiriyor. CHP, FETÖ’nün etkisi altında pek kıpırdayamıyor; FETÖ’nün yönetime çaktığı isimlerle darbe çığırtkanlığı yaparak, safları korumaya çalışıyor. HDP bu kadarını da üretemiyor, Kandil’in güdümünde hangi talimat gelirse ona göre davranıyor. PKK’nın sıkışmışlığı, tükenmişliği, çaresizliği, yenilgili ruh hali HDP’ye de sirayet etmiş durumda. Radikal değişiklikler olmadan buradan çıkış imkansız! 

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri