• $8,1706
  • €9,771
  • 457.586
  • 1393.24
15 Mart 2021 Pazartesi

HDP, CHP'ye iltica eder mi?

Önümüzdeki dönemde en çok duyacağımız kavramlardan biri de "demokrasi ittifakı" olacak.

Bu kavram, siyasi bir proje olarak ilk olarak İmralı'daki Öcalan tarafından piyasaya sürüldü. Son mektubunda Öcalan "muhalefetle demokratik ittifak kurmalı" demişti. HDP de, Öcalan'ın mesajına uygun şekilde, son yerel seçimde CHP, İYİ Parti ve diğerleriyle ortak hareket etti. Bu ittifak her ne kadar örtülü olsa da ilk sınavını başarıyla verdi.

Geçen hafta da Selahattin Demirtaş'tan CHP'ye "demokrasi ittifakı" teklifi geldi. Kemal Kılıçdaroğlu "süreç oraya doğru gidiyor, millet ittifakının özü de budur, doğru teşhis" diyerek Demirtaş'ın teklifini olumlu karşıladı.

Tabii, burada "demokrasi" lafına fazla takılmayın; bu kavram nerede geçiyorsa, bilin ki orada siyasi bir mühendislik projesi yürüyor.

Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'nin adını bir günde "Suriye Demokratik Güçleri" olarak değiştirmediler mi? Hiç şüpheniz olmasın CHP, İYİ Parti ile terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'yi yan yana getirip adına "demokrasi ittifakı" diyerek pazarlarlar.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldığı bir televizyon programında CHP ve HDP'yle aralarındaki ilişkiyi "proje ittifak" olarak tarif etmişti.

2023'e doğru CHP ve İYİ Parti, HDP'yle adım adım yakınlaşacak; mevcut ortaklık, seçimlere doğru açık bir kimlik kazanacaktır.

Yargıtay'ın inceleme başlattığı HDP'nin kapatılması ise, oluşmaya başlayan "demokrasi ittifakı"nın elini güçlendirir. HDP, CHP'ye iltica ederek terör yükünden kurtulur, dolayısıyla "demokrasi ittifakı"na altın tepside bir fırsat sunulmuş olur.

2023 seçimleri Türkiye için bir dönüm noktası olacak. Ya Türkiye'yi durduracaklar ya da prangalarından kurtulan Türkiye her alanda uçuşa geçecek.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü