• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
13 Ocak 2018 Cumartesi

Fetullahçı liberalleri kurtarma operasyonu

Kurtuluş Tayiz
Kurtuluş Tayiz

Anayasa Mahkemesi, önceki akşam kritik bir kararla gündemin ön sıralarına çıktı. Mahkeme, Can Dündar örneğinde olduğu gibi Fetullahçı liberal Mehmet Altan ve Şahin Alpay’a tahliye yolunu açacak bir karar aldı.

AYM, daha önce de krize yol açan bazı tartışmalı kararlar almış; örneğin casusluktan yargılanan Can Dündar, AYM sayesinde soluğu yurtdışında alarak paçayı kurtarmıştı. Dündar, şu an yabancı devletler adına Türkiye aleyhine kara propaganda çalışmalarını yürüten isimlerin başında geliyor.

Tabii, yabancı devletlerin çok önem verdiği isimlerin kurtarılması için burada en yüksek Yargı kurumunun devreye girmesi oldukça düşündürücü. Gerçek şu ki en büyük casusları en yüksek kurumlar dışarı salıyor. Bunun yeni bir örneğini daha yaşadık. AYM, Fetullah’ın en kıymetli iki liberalini, yıllardır sıra bekleyen diğer dosyaları atlayarak tahliye etmeye kalkıştı.

Fakat Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın yargılandığı mahkemeler, AYM’nin “tahliye” dayatmasına hukuk içinde direniyor. Mahkemeler, sanıkların tutuklu hallerinin devamından yana karar aldı.

Bu da gösteriyor ki, Yargı’nın en tepesi hâlâ sorunlu. Bu durum devlet için ciddi bir uyarı olmalı. AYM’nin kararı, FETÖ’nün içerideki adamlarını kurtaracak önemli bir güce hala sahip olduğunu gösterir. Biz bu vaka üzerinden olaya iyi yanından bakıp hiç olmazsa devletin kendi zaafını görmesini umalım.

ANLAŞILAN GÜL DE DEVREDE

Anayasa Mahkemesi’nin Fetullahçı liberalleri cezaevinden kurtarma kararına destek çok da şaşırmadığımız birinden, Abdullah Gül’den geldi. Kritik anlarda, önemli konularda susmasıyla bilinen Abdullah Gül, dün cuma namazı çıkışı Fetullahçı liberaller Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın “tutuksuz yargılanması”ndan yana olduğunu açıkladı.

Gül, “gazetecilerin, yazarların hep tutuksuz yargılanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Gül, Can Dündar’ın bırakılması için de çok çaba sarf etmişti. Herkes biliyor ki, Altan ve Alpay’ın gazetecilikten daha çok Fetullahçı kimliği ön planda. Bunu Gül de bilmiyor olamaz elbet.

<p>Dermatolog Prof. Dr. Mustafa Özdemir cilt sağlığımızla ilgili aşağıda merak edilen tüm soruları S

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Eylül 2021)

Ardahan'da 400 kınalı keklik doğaya bırakıldı

Dört ülke Türk zırhlısı Yörük 4x4'ü bekliyor