• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
31 Mart 2021 Çarşamba

FETÖ devletten sürüldü ama CHP'de iktidar

FETÖ bir "derin devlet" yapılanmasıydı. Geçmişi eskilere uzanır. Bildiğimiz, bu yapının her yere sızmış olduğu ve yakın zamanda devlete istikamet verecek kadar güçlü hale geldiği.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın direncini aşamayınca askeri bir darbeye bile kalkıştılar. Sonuç olarak devlet kurumlarında ve bürokraside büyük bir temizlik başladı. Ve hayal edilmesi güç bir şey gerçekleşti; Türkiye "derin devleti"ni temizlemekte muvaffak oldu.

Ne var ki bu temizlik, Türkiye'nin "derin devlet" illetinden tümden kurtulduğu anlamına gelmiyor. Yarım asırlık geçmişe sahip olan bir yapılanmayı üç beş yılda temizlemek o kadar kolay değil. FETÖ direniyor, yeni kılıflara giriyor, form değiştirip kendini yeni biçimler altında yaşatmaya gayret ediyor.

"Derin devlet" sanıldığı gibi sadece devlette örgütlenmez, en büyük örgütlenme alanı da muhalefettir. Yani siyasi alanın her yanına dağılıp ne kadar köşe başı varsa tutmak isterler ki, bizdeki hikaye de farklı değil.

FETÖ devlet kurumlarından, bürokrasiden tasfiye edildi ama varlığını bugün en çok siyasi alanda, özellikle de muhalefet partileri içinde sürdürüyor.

Buna siyasi nedenlerle burun kıvıranlar, itiraz edenler çıkacaktır şüphesiz; "muhalefeti kriminalize etme kolaycılığı" da diyenler olabilir; fakat "derin devlet" yapılanmasıyla sorunu olanların gözden kaçıramayacağı kadar önemli bir gerçektir bu: Devlet kurumlarından, bürokrasiden temizlenen FETÖ artık muhalefetin içinde varlığını sürdürmektedir. "Derin devlet" dediğimiz yapılanmanın alametifarikası da zaten buradan geliyor; derin devlet hem iktidarı hem muhalefeti yönetir hem devlete hakim olur hem de muhalefete! FETÖ uzun süre bu oyunu başarıyla oynadı.

15 Temmuz hain darbe kalkışması bir milat oldu; Türkiye'nin "derin devleti" deşifre olup tasfiye edildi. FETÖ'yü devletten sürmek zor olmadı ama muhalefetten sürmek imkansız gibi. İYİ Parti'ye, CHP'ye, HDP'ye kadar her partide büyük etkinlik kurmuş durumda.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın şu sözleri son derece dikkat çekici: "Benim yedi sülalem CHP'den geldi. Ama bu CHP farklı, yeni. Bu adam kukla. Bunu FETÖ'cüler o koltuğa oturttu, oradan gitmiyor. Çünkü FETÖ'cüler ne derse onu yapıyor! Partide adam bırakmadı, ne kadar cumhuriyetçi, Atatürkçü, vatanperver isim varsa hepsinin kellesini aldı."

Ezberleri, klişeleri bir tarafa bırakarak doğrudan gördüklerimizi söyleyelim: FETÖ iktidardan sürüldü, devletten temizlendi ama muhalefette iktidar konumundadır. Buradan bir türlü temizlenmiyor. Bunun sırrı muhalefet partilerinin başındaki isimlerin bağlantılarında yatıyor. Muhalefet partilerinin liderlerini bir gözden geçirin, hepsi de doğrudan derin devlet operasyonlarıyla o koltuğa getirildi. CHP'deki "kaset darbesi" bu örneklerden biri.

"Derin devlet" ile AK Parti ve MHP mücadele etti; diğer partiler "derin devlet" yakayı ele verince suspus oldular. Konuştuklarında ise sadece Erdoğan'ı suçladılar.

FETÖ, kapağı muhalefete atarak kendini korumaya aldı. Ve burada devleti yeniden ele geçirmek için fırsat kolluyor. Daha doğrusu, muhalefeti örgütleyip yöneterek bu amaca tekrar ulaşmak için çalışıyor. Asla yan yana gelmeyenlerin, birbirine zıt noktalarda düşman olanların aniden can ciğer kuzu sarması olup yan yana gelmesinin arkasında işte bu gerçek yatıyor.

<p>Hepimiz mutsuz olduğumuz belli olmasın diye gülümsemeyi kendimize maske ediniriz. Ama bazen bunu

Neden ‘sahte' güleriz? : Gizli Depresyon

pirinç tanelerini sanat eserine dönüştürüyor! Görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

İOS 16 ne zaman geliyor? İşte iPhone'lara gelmesi beklenen yeni özellikler

Çanakkale denizinden çıkarıldı! 1614 adet temizlendi