• $ 8,3465
  • € 9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Felaket senaryoları çöktü

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı ilk günlerde Türkiye ile ilgili felaket senaryoları korkunç boyuttaydı. Dış bağlantılı bu felaket korosuna göre Türkiye’de yarım milyon insanın ölmesi bekleniyordu. Yoğun bakım ünitelerinin yetmeyeceği, ihtiyaç duyulan tıbbi malzemeye erişimin sağlanamayacağı ve sağlık sisteminin çökeceği iddia ediliyordu. Gıda tedarikinin sağlanamayacağı, üretimin duracağı ve IMF’den yardım alınmazsa ekonominin çökeceği de beklentiler arasındaydı.

Ancak 10 Mart’ta tesbit edilen ilk vakadan sonra geçen sürede Türkiye, felaket senaryolarının aksine dünyada pandemiden en az etkilenen ülkelerden biri oldu. Salgın kontrol altına alınarak rakamlarda hızlı bir düşüş yakalandı. Önceki gün ilk defa vaka sayısı 2 binin altına indi. Ölüm sayısında da düşüş başladı. Hayatını kaybedenlerin toplam sayısı önceki gün itibarıyla 3 bin 336 kişiydi.

ABD’de ölen kişi sayısı önceki gün rakamlarına göre 67 bin 226, İspanya’da 25 bin 100, İtalya’da 28 bin 710, İngiltere’de 28 bin 131, Fransa’da 24 bin 760, Almanya 6 bin 794, İran’da ise 6 bin 156’dır.

Salgının kontrol altına alınmış olması şüphesiz kimseyi rehavete sürüklememelidir. Ki zaten 25 bin insanını bu salgında kaybeden İspanya önlemleri bir tarafa bırakıp ülkece sokağa dökülürken, Türkiye hala işi sıkı tutmakta ve tedbiri elden bırakmamaktadır. Bu ayın sonuna ve haziranın başına kadar önlemlerin sıkı bir şekilde devam etmesi bekleniyor.

Fakat bu felaket senaryolarını üretip yayanların hiç bir şey olmamış gibi kendilerine yazmak için yeni felaket senaryoları aradıklarını görüyoruz. Her biri farklı bir “uzman” kılığına girmiş o felaket tellalları “600 bin kişi ölecek” diyerek milleti korkutuyor, panik çıkarmaya çalışıyorlardı. Medyada, internette, sosyal mecralarda kaos oluşturmak için az mesai harcamadılar.

Ancak yazılan çizilen o korku senaryoları işe yaramadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde oluşturulan kriz yönetimi gemiyi en az hasarla limana yaklaştırmayı başardı. FETÖ güdümlü muhalefetin “Darbe” söylentileri ve provakatif imaları işte bu başarı tablosunu gölgede bırakmak için gündeme getirildi. Ne var ki, bu algı operasyonu da amacına ulaşamadı; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı tek bir sosyal medya mesajıyla etkisizleştirildi. 

İzmir'deki 6.6 şiddetindeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı

İzmir'deki 6.6 şiddetindeki depremin ürkütücü sesi ortaya çıktı

Deprem anında ne yapmanız gerekiyor?

Deprem anında ne yapmanız gerekiyor?

Altınkaya Barajı Gölü'nde korkutan görüntü

Altınkaya Barajı Gölü'nde korkutan görüntü

Enkaz altından 26 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı

Enkaz altından 26 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı