• $28,9173
  • €31,5598
  • 1894.95
  • 7948.6
27 Eylül 2023 Çarşamba

Erdoğan'ı kim durduracak?

Fransız Le Point dergisinin manşetine taşıdığı dikkat çekici soru şöyle: "Qui stoppera la marche triomphale d'Erdoğan?

Türkçe tercümesi: "Erdoğan'ın zafer yürüyüşünü kim durduracak?"

Dergi, Kafkasya'dan Kıbrıs'a, Libya'dan Balkanlar'a kadar uzanan coğrafyada Türkiye'nin artan gücüne dikkat çekiyor. Dolayısıyla Fransa'nın Afrika'dan başlayarak eski sömürgelerinde yaşadığı güç kaybını sorguluyor.

Fransızları endişeye sevk eden son gelişmelerin başında Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da kazandığı zafer geliyor. Zengezur koridorunun işlerlik kazanması Türkiye'ye 1 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklüğe sahip Türk dünyasının kapılarını aralayacak.

Söz konusu analiz "Anlaşılan Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı olan 29 Ekim'de Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlayacak çok şeyi olacak" değerlendirmesiyle son buluyor.

Dergi, 14-28 Mayıs seçimlerinde Erdoğan'ın muhalefet karşısında aldığı tartışılmaz zafere gönderme yaparak onu içeriden durduracak bir gücün bulunmadığına hayıflanıyor ve bu durumdan kaynaklanan umutsuzluğu sayfalarına taşıyor.

Evet, Batı, Erdoğan'ın yürüyüşünü içeriden durdurması umuduyla CHP öncülüğündeki altılı masaya, dışarıdan HDP ve Zafer Partisi'ne, FETÖ ve PKK'ya büyük destek verdi ve büyük yatırım yaptı. Ancak 14-28 Mayıs seçim zaferi, Batı'nın Erdoğan'ı durduracak son umutlarını da yerle bir etti. Şüphesiz, bu yürüyüşü durduracak yeni yollar, çareler arayacaklar. Türkiye'ye karşı pusuda bekliyorlar. En küçük bir sendelemede içeriden ve dışarıdan Türkiye'nin üzerine çullanacaklar. Bu fırsatı bulabilirler mi, hiç sanmıyorum. Tarih Türklerin arkasında, bu zafer yürüyüşünün önünü kesmeleri mümkün değil.

<p> Zonguldak açıklarında batan kuru yük gemisinin kayıp 7 kişilik mürettebatını arama çalışmaları 1

Batan geminin kayıp personelleri aranıyor

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek