• $13,7341
  • €15,5412
  • 786.984
  • 1927.39
25 Şubat 2017 Cumartesi

Erdoğan’ı ikna turları

ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine Pentagon’un yeni bir Suriye planı üzerinde çalıştığı biliniyor. Söz konusu planın bu ayın sonunda tamamlanarak Trump’a sunulması bekleniyor.

Tabii bu arada Türkiye’nin görüşleri de büyük önem taşıyor. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de bunun farkında. Bu yüzden olsa gerek alttan alta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nabzı yoklanıyor.

Türkiye’yi geçen hafta ziyaret eden ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı John McCain’in, bu konuda, yani PYD/YPG meselesiyle ilgili Erdoğan’ın görüşlerini değiştirmek için büyük çaba sarf ettiği ortaya çıktı.

Sabah gazetesinde dün yer alan habere göre McCain, Cumhurbaşkanı’na “YPG’nin geleceği ne olacak” diye sordu?

Erdoğan’ın yanıtı kısa ve netti: “Bir terör örgütünün geleceği ne olacaksa onun geleceği de o olacak.”

McCain’in sorusu, bu kadar yatırım yapılan örgütü bir çırpıda kenara koymanın yeni ABD yönetimi için bile kolay olmadığını ele veriyor. McCain “YPG’nin geleceği ne olacak” diye sorarken, aslında Erdoğan’a “Bu işin başka bir çözüm yolu yok mu” demek istiyor. Belli ki McCain, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YGP ile ilgili tutumunda en ufacık bir yumuşama sezse, bu noktadan tutarak yol almaya çalışacak.

Bu diyaloglardan Trump yönetiminin de Türkiye’yi “kırmadan”, “incitmeden” YGP ile çalışmanın yollarını aradığı görülüyor. Erdoğan’ın yanıtındaki kararlılık, YPG ile ortak hareket etmenin Türkiye ile ilişkileri zora sokacağını açıkça gösterir nitelikte.

McCain’in, ta buralara kadar Erdoğan’ı YPG konusunda ikna etme amacıyla geldiği ortaya çıkıyor. Ama Erdoğan’ın meseleyle ilgili kararlılığını görünce fazla ileri gidememiş anlaşılan.

PYD/YGP konusu devletin kırmızı çizgisini oluşturuyor. Bu tutumu aşındıracak ilişki ve yaklaşımların devletin bekası açısından sorun teşkil edeceği biliniyor. Fakat bu durum, ABD’nin YPG ısrarından vazgeçeceği anlamına da gelmiyor. ABD’nin Rakka planıyla beraber Trump yönetiminin YPG konusundaki yaklaşımı da netleşecektir. Şimdilik, Ortadoğu’da Türkiye’ye rağmen bir planın yapılamayacağını, yapılsa bile bunun sonuç vermeyeceğini söylemekle yetinelim.

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri