• $9,5482
  • €11,1027
  • 548.827
  • 1509.2
19 Ağustos 2020 Çarşamba

“Erdoğan'ı devirme” koalisyonu nasıl kuruldu?

Muhalefet topu taca atmayı bırakıp Joe Biden’ın sözlerine yanıt vermelidir. İktidara “7 ay niye sustunuz” deyip, kenara çekilip kurnazca susmak kabul edilemez.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi Biden yerine İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun’u suçlamak, dönüp dolaşıp Erdoğan’ı hedef göstermek akıllıca bir taktik değil.

Biden yedi ay önce konuşmuş olabilir ama kendisi hala Trump’ın rakibi ve başkan adayı. Kasım seçimlerinde Demokratlar adına Trump’la yarışacak. Yani, durumun niteliğinde herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Biden “Seçilirsem, Erdoğan’ı devirmek için Türkiye’deki muhalefetle işbirliğini artıracağım” dediği adaylık pozisyonunda.

Dikkat edilecek olursa, muhalefetin pozisyonunda da bir değişiklik yok. Esas mesele de burası. Biden, 7 ay önceki pozisyonunda, kasım seçimlerine kadar da sürecek. Biden’ın haddini aşan, küstahça sözlerine sessiz kalan Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere diğer muhalefet liderleri de aynı pozisyonda durmayı sürdürüyorlar.

Türkiye’de siyasi muhalefetin kızıl elması haline getirilen “Erdoğan’ı devirme” arzusunun kaynağı ABD’ye, Pensilvanya’ya kadar uzanıyor. CHP’ye yapılan kaset operasyonunun arkasında Hillary Clinton ve ekibi vardı. CHP’nin başına Kemal Kılıçdaroğlu’nu getirdiler. Bu da bir sır değil; Wikileaks belgelerinde, Baykal’a operasyon kararının nasıl şekillendiği tüm ayrıntılarıyla yer alıyor.

CHP genel başkanlığına getirilen Kılıçdaroğlu, çok geçmeden siyasal muhalefetin koordinatörü, sözcüsü yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmeyi Kızılelma haline getiren bu koalisyonun oluşumu işte Biden’ın devamı olduğu Hillary’li günlere uzanıyor.

Amerika’dan gelen sipariş üzerine “Erdoğan’ı devirme koalisyonu” kurdular. “Millet ittifakı” adı altında birleşen bu siyasi koalisyonun tek amacı, Erdoğan’ı devirmektir. Hedef ABD’de belirlenmiştir, koalisyon da burada kurulmuştur.

Muhalefetin Fahrettin Altun’a tepki göstermesi bu gayrimilli ittifakın deşifre edilmesiyle bağlantılıdır. Altun’u bu yüzden hedef tahtasına koydular. Burada esas konu başka devletlerin ileri gelenlerinin planladığı bir operasyona muhalefetin dahil olup olmadığıdır. Başka konular sadece gündem saptırma amaçlıdır. Yanıt verilecekse önce bu nokta açıklığa kavuşturulmalıdır.  


<p>Ezgi Aşık soruyor<span style='font-size: 1.6rem;'>, TürkMedya Ankara Temsilci Melik Yiğitel</span

Büyükelçilerden geri adım…

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu