• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
24 Kasım 2023 Cuma

Erdoğan yeni oyun kuruyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14-28 Mayıs seçim zaferinin hemen ardından "yeni oyun planını" oluşturmaya başladı. Zafer konuşmasında iki hedef, temel hedefi işaret etti: Birincisi İstanbul ve Ankara başta olmak üzere kaybedilen büyük şehir belediyelerinin tekrar kazanılması ve AK Parti'yi 2028'e taşıyacak büyük bir ivmelenme oluşturmak.

İkincisi ise yeni bir sivil anayasa için harekete geçilmesi. Erdoğan, yakın zamanda sivil anayasa yapma hedefine cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili bazı değişiklikleri de ekledi.

Ekonomi ve dış politikada da yaptığı önemli rota değişiklikleri de yeni dönemdeki hedefleriyle bağlantılı ve uyumlu. Erdoğan, Türkiye'yi küresel bir oyuncu olarak konumlandırıyor.

Erdoğan'ın yeni dönemdeki kırmızı çizgileri ise şöyle:

Hiçbir uluslararası güç, Türkiye'yi by-pass ederek bölgeye müdahale edemez. Türkiye'nin işbirliğine ihtiyaç duymayanlar Türkiye'yi karşısında bulmaya hazır olmalı. Türkiye, göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir bölgesel güçtür.

Ayrıca Türkiye, küresel meselelerde aktif bir oyuncu ve aktördür. Bu gerçeği geçen dönemde uluslararası sisteme kabul ettirmeyi başardı Erdoğan.

Dağlık Karabağ ve Libya'daki zaferler, Suriye ve Irak'taki operasyonlar bu gerçeği yeterince gözler önüne seriyor.

Erdoğan, uzun erimli düşünüyor. 2028 sonrasının oyunun planını şimdiden kuruyor. Bunun bir ucunda AK Parti'nin iktidar gücünü ve ömrünü artırmak var, diğer ucunda "Güçlü Büyük Türkiye" hedefi.

Erdoğan, büyük bir strateji oluşturma uzmanı. Muhalefetin bu gerçeği anlama kapasitesi bile yok. Bu yüzden hem Mart 2024 yerel seçimlerini hem de 2028 genel seçimlerini şimdiden kaybetmiş durumdalar.

Muhalefet aktörleri koltuk kavgasından, sen-ben çekişmesinden başını kaldırıp Erdoğan'ı ve onun kurduğu oyun planını çözemiyor bile. İçine düştükleri kuyudan ufku da göremiyorlar; küçük hesaplarla boğuştukları için büyük resmi ıskalıyorlar. Bu tablo, Türkiye'nin 2033'e kadar önünün açık olduğunu gösteriyor.

<p>Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye ile ülkesi arasındaki Savunma ve Ekonomik İşbir

İmzalar atıldı! Somali'de anlaşma sonrası kutlama töreni

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu