• $9,2884
  • €10,7734
  • 527.069
  • 1413.15
23 Ocak 2015 Cuma

Erdoğan programını değiştirmedi

Bir grup gazeteciyle birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Etiyopya-Somali ve Cibuti ziyaretini takip ediyoruz. Üç gün sürecek turun ilk ayağında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa var. Erdoğan dün Etiyopya Başbakan'ı Ato Hailemariam Dessalegn ve Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ile görüştükten sonra heyetler arası görüşmeler gerçekleşti. Resmi ziyaretlerin sürdüğü sırada Somali'nin başkenti Mogadişu'da Türk heyetin kaldığı Hotel SYL'in önünde bomba yüklü bir araç patladığı haberi geldi. Türk heyeti, Dışişleri ve güvenlik personelinden oluşuyordu. Erdoğan'ın da kalacağı otele bir gün önceden yerleşerek ziyaretin ön hazırlıklarını yapıyorlardı.

Saldırı haberinin ardından cumhurbaşkanlığı heyetinde ciddi bir hareketlilik başladı. Bombalı saldırının kime/kimlere yönelik olduğu, saldırıda Türk heyetinden yaralanların durumu öğrenilmeye çalışıldı. Gazetecilere saldırıda Somali vatandaşı beş kişinin hayatını kaybettiği, Türk delegasyonundan yaralı olmadığı ancak otelde kalan bir Türk vatandaşının cam kırıklarıyla hafif yaralandığı bilgisi verildi. Eylemi, Eş-Şebab adlı örgüt üstlendi; aynı örgüt 2013 yılında da Türk Büyükelçiliği'ni hedef alan bir saldırı düzenlemişti. Ancak bu saldırının Türk delegasyonunu doğrudan hedef alıp almadığı bilinmiyor. En azından henüz bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde bombalı aracın kim/kimleri hedeflediği netleşmememişti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklama da Türk delegasyonunun saldırının hedefi olmayabileceği yönündeydi. Davutoğlu'nun açıklaması şöyleydi: "Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabii doğrudan bizim hedefi alıp almadığı konusunda inceleme devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor. Şu ana kadar da gördüğüm kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez."
Erdoğan'ın programında herhangi bir değişiklik olup olmayacağını soruştururken, heyette yer alan isimlerin tepkisi de Ahmet Davutoğlu'ndan farklı değildi; neredeyse herkes "Erdoğan'ı tanımıyorlar, programını asla değiştirmez" diyordu. Cumhurbaşkanı'nın danışmanına ulaşarak programda herhangi bir değişiklik olup olmayacağını sorduk. Yanıt açık ve netti; programda bir değişiklik yok.
Kuşkusuz Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güvenliği son derece önemli ve bunu sağlayan çok tecrübeli bir ekip bulunuyor. Bu ekip gerekirse ziyareti iptal de edebilir; bize verilen bilgi "Burası zaten riskli bir bölge, ciddi bir güvenlik endişesi bulunsa ziyaret ertelenir, fakat problem yok, ziyaret yapılacak" şeklinde oldu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Çanakkale Boğazı tek yönlü olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı

Dünyanın en değerli 100 markası belli oldu!

Temizlik işçileri greve gitti sokaklar çöp yığınları ile doldu