• $31,2899
  • €33,8857
  • 2058.16
  • 9193.69
31 Ocak 2024 Çarşamba

Erdoğan belediyeciliği markaya dönüştü

Erdoğan'ın 1994'ten itibaren geliştirdiği belediyecilik modeli Türkiye'de bir markaya dönüştü. Erdoğan, belediyecilikte tartışmasız çığır açan bir lider.

"Hizmet" esaslı bu belediyecilik modelini AK Parti zamanla geliştirdi. Şehirlerimizin kalkınmasını Erdoğan'ın açtığı bu hizmet esaslı belediyecilik modeline borçluyuz.

29 Aralık 2023 tarihli yazımda bunu biraz daha detaylıca anlatmaya çalışmıştım.

"Türkiye'de hizmet merkezli siyasetin kurucusu Erdoğan'dır ve siyaset, Erdoğan'ın 30 yıla yakın bir sürede inşa ettiği model üzerinden hâlâ can bulmaktadır."

'Hizmet' kavramı dar anlamda millet için çalışmayı, koşturmayı değil; bir bütün olarak ülke ve toplum için üretimi, büyümeyi, kalkınmayı, güçlenmeyi, adaleti, refahı ve zenginliği kapsamaktadır."

(https://m.aksam.com.tr/yazarlar/kurtulus-tayiz/erdogan-cigir-acan-marka/haber-1433489)

AK Parti bugün belediyecilikte kendisiyle yarışır durumda. Rakip partiler "hizmet"e dayalı bir belediyecilik değil, ideolojik değerleri esas alan bir belediyeciliğe dayanmayı tercih etti.

Bunun en iyi örneğini CHP'nin İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer şu sözlerle dile getirmişti: "İzmirliler hizmete değil laikliğe oy verir."

20. yüzyılda kalmış ideoloji ve siyaset modeliyle CHP, ülkemizin ve şehirlerimizin sorunlarına çözüm gücü olmaktan fazlasıyla uzaktır. Lakin büyümeye, kalkınmaya, hizmete dayalı bir belediyecilik yerine ideolojik-siyasi dogmaları ön plana çıkarmaktadırlar. CHP'nin yönettiği şehirlerin kocaman köylere dönüşmesini başka türlü izah etmek mümkün değil. CHP'yi tercih eden seçmen kesimini de her seferinde büyük bir pişmanlık beklemektedir.

31 Mart seçimleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün AK Parti adına açıkladığı beyannameye bir göz atarsak; şehirlerimizin önüne devrim niteliğinde gelişme, büyüme, kalkınma ve modernleşme vizyonu konulduğunu görürüz.

Erdoğan verdiği her sözü gerçekleştirir, vaat ettiği her projeyi yapar; bundan kimsenin şüphesi yok. AK Partili belediye başkan adayları (İstanbul ve Ankara başta olmak üzere) Türkiye'nin bütün şehirlerini uçuracak projelerle 31 Mart'a hazırlanıyor. Erdoğan'ın belediyecilik modeli işte budur; CHP'li adaylar gibi hâlâ "laiklik tehlikede" propagandasıyla milletten oy istemiyorlar. Şehirlerimizi, topyekun ülkemizi büyütecek, kalkındıracak, geliştirecek projelerle seçmenin karşısına çıkıyorlar. Varsa gerçekten hâlâ bir "ilerici" , "gerici" tartışması bunu doğru tespit etmek önemli. Burada laiklik yaygarası yaparak hâlâ oy toplamaya çalışan CHP kesinlikle gericidir; varsa bir ilericilik de o da şehirlerimizi geliştirecek bir vizyonla seçmenin karşısına çıkan AK Parti'ye ait bir anlayıştır. Artık tercih sandıkta karar verecek olan seçmene ait!

<p>Yalova'da erken saatlerde bastıran sis görüş mesafesini düşürdü. Sis nedeniyle araç sürücüleri gö

Yalova'da sis etkili oluyor

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi